1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İstiklal Madalyası Kimlere Verilir ?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  20 Kasım 1920 de çıkartılan bir kanunla Kurtuluş Savaşında savaşan ve savaşa gerçekten katkısı bulunan kişilere verilmiştir. İstiklal madalyası 4 farklı şekilde üretilmiştir ve 4 farklı şekilde dağıtılmıştır.

  Kurtuluş Savaşı sırasında çıkan arbedelerin bastırılmasına yardımı dokunmuş olan , savaş içinde savaşan yada cephede dulunan yada cephe gerisinde kalarak savaşın kazanılması için dışardan destek verenlere İstiklal MAdalyası verilmiştir.


  Bu 4'e ayrılan şeritler makamlara göre dağıtılmıştır. Kurtuluş savaşı sırasında cephenin gerisinden katkıda bulunanlara beyaz şeritli madalya, cephede savaşanlara kırmızı şeritli madalya, hem cephede hemde savaş içerisinde bulunan kişilere kırmızı-yeşil şeritli madalya ve TBMM de görev yapanlarada yeşil şeritli madalya verilmiştir.

  Savaş sırasında şehit olanlarada madalya verilmiştir. Şehit düşenlerin madalyaları birinci dereceden akrabalarına verilmiştir.

  İstiklal madalyasının ön tarafında ilk meclis ve ilk meclisin kuruluş tarihi olan 23 Nisan 1920 ve bununla birlikte cephenin gerisinde kalanların temsilen kağnı arabalarıyla cepheye cephane taşıyan bir kişinin sebolizasyonu kullanılmıştır ,

  İstiklal madalyasının arka tarafında ise Türkiye haritasının etrafında ay yıldız ve defne yaprakları bulunur.

  [​IMG]
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş