1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İstanbul'un Fethi Nasıl Olmuştur?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında istanbul tarafından paylaşıldı.

 1. i

  istanbul Yeni Üye

  Bizansın o zamanlar kalbi olan kostantapolis olan ve sonradan İstanbul olarak anılan şehir Nasıl Fethedilmiştir?

  İstanbul’un fethi, hem Türk tarihi için hem de dünya tarihi için önemli bir olaydır. Türk tarihi için önemi İstanbul’un fethiyle, Osmanlıların, Balkanlardaki ilerlemelerine engel olacak hiçbir gücün kalmamasıdır.

  İstanbulun Fethi 29 Mayıs 1453 tarihinde gerçekleşmiştir. Ancak İstanbulu almak için verilen çabalar daha eskiye dayanır. Osmanlı ordusu stratejik önemi oldukça büyük olan istanbulu 1299 yılında kuşatmış ancak sonuç alınamamıştı.

  Bu önemin farkında olan Fatih Sultan Mehmet, hocası Akşemsettin’in de teşvikiyle İstanbul’a yeni bir saldırı düzenlemeye karar verdi. 11 Nisan günü kuşatma tamamlandı ve top ateşi başladı. Yirmi gün süren top ateşinden kesin bir sonuç alınamadı. Şehrin denizden de kuşatılması gerektiğini düşünen II. Mehmet, bir gece yetmiş parça gemiyi karadan yürüterek Haliç’e indirdi. 29 Mayıs günü bir genel saldırı düzenlenmesine karar verildi. Uzun süren kuşatma savaş ve yüzlerce şehit sonunda Nihayet, Mayıs 1453 Salı günü, İstanbul fethedildi.
   
 2. S

  Sinel Yeni Üye

  İstanbulun fethi hem dünya hemde türk tarihi için önemli bir fetihtir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş