1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İstanbul'da balık tutulacak yerler nerelerdir?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  İstanbul'da yaşayanlar bilir balık tutmanın keyfini, meşhur dizilerde filmlerde hep birilerini İstanbul sahillerinde balık tutarken görürüz, Peki İstanbul'da olta balıkçılığı yapılan yerler nerelerdir? Olta ile İstanbul'un hangi sahillerinde balık tutulur değinmeden önce üzücü bir durumu bildirmek isterim, Marmara'ya dökülen lağım suları ve sanayi akıntıları olta balıkçılığı kadar denizdeki bir çok canlıların da ölmesine neden olmuştur. Boğaz sayesinde İstanbul'da hala balığın bereketli olduğu bölgeler mevcuttur.
  [​IMG]
  İlk Tercih Galata Köprüsü: İstanbul'da otantik bir ortamda balık tutmak için Galata köprüsü olta balıkçılığı için muhteşem bir yerdir. Galata Köprüsü üzerinden, istavrit, kefal, lüfer gibi balıklar avlanabilir. Galata köprüsü, hafta sonları çok kalabalık olacağından erkenden gitmek gerekir..

  Sarayburnu Olta Balığında başka bir tercih : Bu bölgelerde İstavrit Çinekop, lüfer, uskumru ve palamut burada bolca bulunur. Sarayburnunda Sahil kayalık olduğundan fırlatma olta kullanmanız en verimli sonucu verecektir.

  Kuleli Askeri Lisesi ön kısmı diğer tercih:Boğazın en güzel yerlerinden biri olan bu mekanda yılın her ayında istavrit avlanabilir. Ekim ve Nisan ayları arasında çinekop çıkan burada avı yapılır. Kuleli Askeri Lisesi ön kısmına avlanmaya gidecekseniz, misinanızın sağlam olması gerekmektedir. Kuleli Askeri Lisesinde bir avlanma gününde, misina takımımın eski olması nedeniyle hiç av yapamamıştım ve 5 takım çapari kaybetmiştim. Boğazın rüzgarlı olması sebebiyle misinalar çok yıpranıyor. Burda avlanırken dikkat edilmesi gereken bir husuta, ister yaz olsun ister kış olsun en azından 60-75'lik kurşun kullanmanız gerekir. Yoksa oltayı atar atmaz kıyıda buluveriyorsunuz.

  Dragos koyu: Dragos koyu konumu itibariyle Maltepe ilçesinin 1,5 km arkasında kalıyor. Bu koy zargana avı sevenler için doğru bir tercih olur.

  Tuzla-Kadıköy sahil şeridi boyunca boğaz kadar çok olmasada belirli noktalarda avlanmak mümkündür. Tuzla güzelyalı sahilinde, Pendikte, Kartal'da Dokuz Palmiyeler ve Migros karşısı bu sahil şeridinde belli başlı yerlerdendir.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş