1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İstanbul Kurbanlık Fiyatları

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında şekerpare tarafından paylaşıldı.

 1. şekerpare

  şekerpare Yeni Üye

  2013 yılında İstanbul'da kurbanlıklar ne kadar olacak,Avrupa yakasındamı kurbanlık pahalı yoksa Anadolu yakasındamı?

  Büyükbaş ve kücükbaşlar hakkında bilgi verirseniz cok sevinirim.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Tabi gerek 2011 gerekse 2012 yılındada istanbuldaki kurbanlıklar diğer illere göre pahalı olacaktır. Malum metropelde yaşamak kolay degil. AA'dan edinilen bilgilere göre fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Zeytinburnu'nda Belgradkapı'da kurulan hayvan satış yerinde AA muhabirine konuşan büyükbaş hayvan satıcısı Yaşar Öztürk, bir hayvanın yetiştirilme maliyetinin yaklaşık 3 bin lira olduğunu belirterek, en büyük hayvanın 9 bin liradan satıldığını, en küçük hayvanın fiyatının ise 4 bin lira olduğunu kaydetti.


  Öztürk, satışlardan memnun olduğunu ifade ederek, ''Bayrama bir hafta var, ama satacak sadece 3 hayvanımız kaldı. Avrupa yakasında hayvan sıkıntısı çekenler, karşı taraftan bakabilirler'' dedi.
  Satıcılardan Hüsnü Karagöz de, fiyatlarda geçen seneye göre artış olduğunu anlatarak, kurbanlıkları 4 bin 500 ile 8 bin lira satışa sunduklarını ve alıcının da satıcının da memnun kaldığını söyledi.
  Karlarının az olduğunu, ancak maliyetini karşıladığını aktaran Karagöz, ''Bu sene satışlar daha yoğun. Avrupa yakasında sıkıntı yaşanabilir. Kastamonu'dan 20 hayvan getirdim, 2 tanesi kaldı'' dedi.
  Küçükbaş hayvan satıcısı Memduh Ceylan da, hayvanları Edirne'den getirdiklerini ve kendilerinin beslediğini belirterek, yerli hayvanın ithal hayvana benzemediğini, yetiştirdikleri yerli hayvanda yağın az olduğunu kaydetti.

  Kurbanlık satışında talep patlaması yaşandığını ifade eden Ceylan, ''Küçükbaş bir kurbanı yetiştirme maliyeti 400-500 lirayı buluyor. Taban fiyatımız 600 liradır. Fiyatı en yüksek hayvan ise 1500 liradan satılıyor. Her bütçeye hitap etmek lazım. Biz pazarlıklarla 650 diyoruz, ama 550'ye de verdiğimiz oluyor. Bizim de yer belgeleri, veteriner parası gibi masraflarımız oluyor. Biz, tezgaha gelen vatandaşı eli boş göndermemeyi amaçlıyoruz. İthal mala rağbet olmasın istiyoruz'' diye konuştu.
  Pazara kurbanlık almaya gelen Süleyman Örnek de, fiyatlarda geçen yıla oranla farklılık bulunduğunu anlatarak, kurbanlık fiyatlarını umdukları gibi olmadığını ve fiyatların yüksek olduğunu söyledi.
  Geçen yıl aynı kilodaki kurbanlığı 3 bin 600 liraya aldığını, şimdi 7-8 bin lira olarak fiyat biçildiğini belirten Örnek, ''15 yıldır kurban kesiyoruz ve hiç sıkıntı çekmedik, ama bu sene sıkıntılarla karşı karşıya kaldık'' dedi.

  Kurbanlık bakmaya gelen Halil Ulu da şu anda hayvan sıkıntısı yaşandığını ve fiyatların yüksek olduğunu ifade ederek, umduklarını bulamadıklarını, uygun kurbanlık bulana kadar gezmeye devam edeceklerini söyledi.

  Satış yerindeki alıcılardan Vehbi Cafri de, fiyatların geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 40 daha yüksel olduğunu anlatarak, kurbanlık bakarken hayvanın temiz, diri ve sağlıklı olmasına dikkat ettiğini, bu fiyatlarla kurbanlık alamayacağını kaydetti.
  Kurbanlık bakan Şevket Süleymanoğlu da, kurbanlık almayı düşündüklerini, ancak bu fiyatlara bütçelerinin uygun olmadığını belirterek, ''Uygun fiyata kurbanlık bulmaya çalışıyoruz. Biz 5 kişiyiz, anlaşmak da zor oluyor. Son zamana bırakmak istemiyoruz'' diye konuştu.
   
 3. F

  Fıstık Yeni Üye

  Kurbanlık fiyatları geçen seneye nazaran daha iyi gibi
   
 4. E

  Esram Yeni Üye

  Kurbanlık fiyatlarının bu sene daha insaflı olacagını düşünüyorum
   
 5. F

  Fıstık Yeni Üye

  Bayramın 2. gününe kadar fiyatlar yüksek olur bayramın son günü bence düşer fiyatlar
   
 6. A

  Aysehgyul Yeni Üye

  Bu yıl fiyatlar biraz daha dengeli olacak Anadolu yakasında kurbanlıklar daha ucuz oluyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş