1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İştahsız Çocuk İçin Ne Yapılır ?

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Çocuğum Çok İştahsız Ne Yapmalıyım ? ,
  Çocuklara Nasıl İştah Kazandırılır ? ,  İştah Sorunu Yaşan Çocuklar İçin Öneriler..

  Beslenmenin gerçekten önemli olduğunu ona inandırın

  Çocuğunuza, beslenmenin önemini anlatan hikayeler, masallar anlatın; ona örnekler verin. Beslenmenin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğuna inanmasını sağlayın.


  Çocuğunuza beslenmeyi sevdirin

  Beslenmenin gerçekten zevkli bir şey olduğunu çocuğunuza hissettirin. Gülerek, oynayarak yemek yemesini sağlayın. Yemek yerken ona müdahale etmeyin, yiyecekleri istediği gibi döke saça yemesine izin verin.


  Yemekleri çocuğunuz için çekici hale getirin

  ekmeği ayıcık şeklinde keserek tabagına koydugunuz ekmek , gülen suratlı bir makarna tabağı, tabakta resim şekline getirilmiş çeşitli sebzeler, misket görünümünde köfteler, çiçek şeklindeki yumurta halkaları... Besinleri çocuğunuzun hoşuna gidecek hale getirin. Bu, sizin hayal gücünüze kalmış ama bir ipucu vermek gerekirse; çocuğunuzun sevdiği oyuncaklar ve çizgi film karakterleri gibi cisimler üzerinden giderseniz, daha başarılı olursunuz.

  Ona zorla yemek yedirmeyin, ısrar etmeyin

  Çocuğunuza zorla yemek yedirmeyin! şayet zorlarsanız, çocuğunuz yemek yemekten daha fazla uzaklaşabilir. Bu davranış, çocuğunuzda alışkanlık haline de gelebilir.


  Beslenmesinde sevdiği besinleri kullanarak sevmediği besinlere alıştırın

  Öncelikle; çocuğunuzun severek tükettiği sağlıklı besinleri belirleyin. Bu besinlerle, çocuğunuzun fark etmeyeceği kadar az miktarda, severek tüketmediği, ancak tüketmesi gereken önemli besinleri karıştırıp, çocuğunuzun yemesini sağlayın

  Zaman içerisinde, karıştırdığınız besinin miktarını artırarak tükettirmeye devam edin. Belirli bir süre sonra, sevdiği besine karıştırdığınız bu besini az miktarda tek başına vermeye başlayabilirsiniz. Bu besinler, çocuğunuzun damak tadına artık ters gelmeyeceği için, rahatlıkla tüketebileceği bir hal alır


  İçecekleri yemekten evvel tüketmemesini sağlayın

  Çocukların pek çoğu , yemek saatinden önce acıkır ve bir şeyler içmek ister. Bunun sonucunda, midesi dolu olduğundan yemek yemek istemez, kendini tok hisseder. Bu nedenle; çocuğunuzun yemekten bir saat öncesine kadar ve tabii yemek sırasında, sıvı alımını sınırlandırın. Masaya içecek koymamaya çalışın.


  Ona verdiğiniz yemeklerin karışık tatlarda olmamasına özen gösterin

  Birçok besinin bulunduğu, bulamaç şekline getirilmiş bir besini tüketmek istemeyecektir. Siz ister miydiniz? Bu besinlerin hepsi, besin değeri yüksek besinler olsa da tüketim açısından çekici gelmez ve çocuğunuz, yediği besinin karmaşık tadından rahatsız olabilir. Bu nedenle; çocuğunuza besinleri genellikle tek başına, yani ayrı tatlarda tükettirmeye çalışın. Çocuğunuzun damak tadı bu yönde gelişeceğinden, ileride de zorluk yaşamaz.


  Çocuğunuzun yediği besinlerde çeşitlilik yaratın

  aynı çeşit yemekleri, çocuğunuzun önüne sık sık koymayın. Hem besin değeri çok yüksek hem de çocuğunuzun sevdiği bir besini ona tükettirmek istiyorsanız, farklı hazırlama ve pişirme yöntemleri kullanarak değişik yemekler yaratın. Örneğin; bir gün salçalı köfte, başka bir gün sulu köfte, patatesli köfte, sebzeli köfte, yoğurtlu köfte gibi alternatifler oluşturun.


  Yemek saatlerini iyi ayarlayın

  Yemek saatlerini, çocuğunuzun uykusuz ve huzursuz olduğu saatlere değil; daha mutlu , keyifli olduğu saatlere denk getirin. Çocuğunuzun, yemeğini doğru saatlerde yemesi, ona daha keyifli ve sağlıklı yemek yiyebileceği bir düzen oluşturur.


  Yemek Porsiyonlarını iyi ayarlayın

  Çocuğunuzun gerçekten bir çocuk olduğunu, gereksinimlerinin size oranla çok daha az olduğunu unutmayın ve tabağına, tüketebileceği miktarda yemek koyun. Bir diyetisyen acil yardımı alın ve çocuğunuzun gereksinimlerini birlikte belirleyin. Fazla miktarda koyduğunuz yemek, çocuğunuzu korkutabilir ve hepsini yiyemeyeceğinden, sizde; Yine tabağındakini bitirmedi psikolojisi oluşturabilir. Fazla porsiyonlardan onu mümkün olduğunca uzaklaştırın.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Biraz aç bırakmak gerekiyor sanırım :) her şeyi veriyoruz sonra yemek beğenmiyorlar.
   
 3. a

  angel Yeni Üye

  bence çocuğa yemek yemesi için fazla ısrar edilmemeli
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş