1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İsrafil Kimdir? İsrafilin Görevleri Nelerdir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında yarenim tarafından paylaşıldı.

 1. y

  yarenim Yeni Üye

  İsrafil meleğinin görevi nedir İsrafil meleğinin özellikleri nelerdir?
  İsrafil meleği hakkında alimler ne gibi bilgiler vermişlerdir.

  Allah
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Allah’ın emri ile kıyamet kopacağı zaman sûra üflemekle görevlendirilen İsrafil, dört büyük melekten biridir.

  Bir hadiste İsrâfil, sahib-i karn (sûr’un sahibi, borunun sahibi) olarak isimlendirilmiştir (Tirmizî, Kıyamet, 8). İsrafil sûr’u iki defa üfleyecektir. Birinci defa üfürdüğünde göklerde ve yerde bulunan her şey yok olacaktır: “Sûr’a üfürüleceği ve Allah’ın dilediği kimselerden başka, göklerdeki herkesin, yerdeki herkesin korkuya kapılacağı günü hatırla. Hepsi de boyunlarını bükerek O’na gelirler.” (Neml 27/87); “Sûr’a bir defa üfürülünce, yeryüzü ve dağlar kaldırılıp birbirine bir çarptırılınca, işte o gün olacak olmuş (kıyamet kopmuş)tur” (Hakka, 69/13-15). İkinci defa üfürdüğünde, bütün insanlar tekrar dirilecek ve mahşer yerinde toplanmak üzere sevk edileceklerdir: “Sûr’a üfürülür. Bir de bakarsın kabirlerden çıkmış Rablerine doğru akın akın gitmektedirler.” (Yasin, 36/51).
   
 3. M

  Misafir Misafir

  evet arkadaslar bu israfil o boru ufledikten sonra.kiyametin sonudur demej kendinizi hep koruyun kiymetinizi bilinde gunah islemeyin cunku kiyamet geldinde herkez olucek
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş