1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İsmet Giritli Biyografi-İsmet Giritli Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  İsmet Giritli (d. 1924 Kırım - ö. 3 Şubat 2007 Türk hukuk profesörü ve yazar.

  1924 yılında Kırım'da doğdu. İlköğrenimini burada gördükten sonra liseyi Kabataş Erkek Lisesi'nde okudu. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu ve 1964 yılında profesör oldu.

  1961 Anayasasını hazırlayan bilimadamlarından birisi olan Giritli Barolar Temsilcisi olarak Kurucu Meclis üyeliğine seçildi.

  Giritli Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı (TMGT) Genel Başkanlığı ve Birleşmiş Milletlerde de Türk Delegasyonu danışmanlığı yaptı.

  1964-1968 yılları arasında ilk TRT Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanlığında da bulunan Prof. Dr. Giritli 1968 yılının ocak ayında ilk televizyon yayınını gerçekleştiren ekibin başında yeraldı.

  İsmet Giritli 1968-1969'da Columbia Üniversitesi Orta Doğu Enstitüsünde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Ders takrirleri (Fifty-Years of Turkish Political Development 1919-1969) adı ile yayınlandı.

  1971-1972 yılları arasında Washington D.C'deki Georgetown Üniversitesi' nde Orta Doğu'da Amerikan-Sovyet rekabeti konusunda ders verdi ve Woodrow Wilson International Centers For Scholars da İngilizce olarak yazdığı Super-Powers in the Middle East adlı kitap İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi yayınları arasında yer aldı. 1978-1979 yılları arasında Glasgow Üniversitesi' nde Senior Research FellowPetrol politikaları konusunda seminer sundu. sıfatı ile

  1982-1991 yılları arasında Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Müdürlüğü ve Radyo Televizyon Yüksek Kurulu üyeliği yapan ve Atatürk Yüksek Kurumu asli üyeliği bulunan Giritli 1976 yılında Meksika Milletlerarası Hukuk Akademisi'ne seçildi.

  1985 yılında Fransızların Palmes Academiques' ' nişanı ve Chevalier' ' unvanını alan Giritli Rusça ve Fransızca biliyordu.

  Sayısı 50'yi aşan kitabı bulunan ve çok sayıda makalesi yayımlanan Giritli 1999İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeliği yapıyordu. yılından beri

  2006 yılında pankreas başında kanser teşhisi konulan Giritli uzun süredir Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Son 15 gününü yoğun bakımda geçiren Giritli 3 Şubat 2007 tarihinde sabaha karşı öldü.  Eserleri
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  idare hukuku'nun önemli isimlerinden biri
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  rize, limanköy kökenlidir. ailesinin diğer üyeleri gibi karadeniz kıyısında rumelifeneri'ne gömülecektir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş