1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İslamiyetten Sonraki Türk Edebiyatı Hakkında Bilgiler

Konu, 'Edebiyat' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  İslamiyetten Sonraki Türk Edebiyatı hakkında bilgiler
  islamiyetten sonra edebiyat
  İslamiyet sonrası Türk edebiyatı
  İslamiyetten Sonra Türk Edebiyatı

  İslamiyetten Sonraki Türk Edebiyatı

  a) Divan Edebiyatı
  b) Halk Edebiyatı
  Anonim Türk Halk Edebiyatı
  Dini-Tasavvufi Türk Halk Edebiyatı
  Âşık Tarzı Türk Halk Edebiyatı

  A. Anadolu Dışında Verilen İlk Ürünler

  Kutadgu Bilig: Yusuf Has Hacip tarafından yazılmıştır. Eserin adı Mutluluk Veren Bilgi anlamına gelir. Didaktik bir eserdir. Eserde aruz ölçüsü kullanılmıştır.

  Divan ü Lügati t Türk: Kaşgarlı Mahmut tarafından 11. Yüzyılda yazılmış bir sözlüktür. Türkçe sözcüklerin Arapça karşılığı açıklanmıştır.

  Atatbetü l Hakayık: 12. Yüzyılda Edip Ahmet Yükneki tarafından Hakaniye lehçesiyle yazılmıştır. Gerçeklerin Eşiği anlamına gelir.

  Divan-ı Hikmet: Ahmet Yesevi tarafından yazılmıştır. Bu yapıtın, Anadolu daki tasavvufi halk edebiyatına etkisi çok büyüktür.

  Muha*kemetü l Lügateyn: 15. Yüzyılda Ali Şir Nevai Türkçenin zenginliğini kanıtlamak amacıyla yazılmıştır.

  Şeçere-i Türki: Ebulgazi Bahadır Han ın dokuz bölümde Türk tarihini anlattığı bir kitaptır.

  B. Anadolu da Gelişen Türk Edebiyatı

  Halk Edebiyatı: Halk edebiyatında düzyazıdan çok şiir görülür. Halk edebiyatı sözlü edebiyattır. Şiirler saz eşliğinde doğaçlamayla (o anda) söylenir. Şiirler işlenen konulara göre, güzelleme, koçaklama, taşlama; biçimlerine göre koşma, mani, semai, türkü gibi adlar alırlar. Dil, halkın konuştuğu Türkçedir.

  Aşık Edebiyatı: Sanatçısı bilinen, din dışı konuların işlendiği edebiyattır. Aşık edebiyatının temsilcileri: 16. Yüzyılda Köroğlu, 17. Yüzyılda Karacaoğlan, Ercişli Emrah, 18. Yüzyılda Gevheri, 19. Yüzyılda Dadaloğlu, Erzurumlu Emrah, 20. Yüzyılda Aşık Veysel.

  Tekke Edebiyatı: Sanatçısı bilinen, Tanrı, insan, evren konusunu tasavvufi bakışla irdeleyen edebiyattır. Kurucusu 12. Yüzyılda yaşayan Ahmet Yesevi dir. Yunus Emre, Hacı bektaş Veli, Kaygusuz Abdal, Pir Sultan Abdal tekke edebiyatının temsilcilerindendir.

  Ortak Edebiyat: Yaratıcısı bilinmeyen, ağızdan ağıza yayılan ürünlerin oluşturduğu bir edebiyattır. Ortak edebiyatın ürünleri, halk masalları, halk hikayeleri (Dede Korkut Hikayeleri), efsaneler, mani, türkü, ağıt, bilmece, atasözü, fıkralar ve ninnilerdir.

  Divan Edebiyatı: Türklerin Arap-Fars etkisiyle oluşturdukları edebiyattır. Divan edebiyatında dil Arapça ve Farsçanın etkisiyle oldukça ağırlaşmıştır. Şiirler aruz ölçüsü ile yazılmıştır. Arap ve Fars edebiyatından alınan şiir biçimleri kullanılmıştır.

  İslamiyetten Sonraki Türk Edebiyatı Hakkında Diğer Başlıklarımız

  İslamiyetten Sonraki Türk Edebiyatı
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Türk edebiyatında divan ve halk edebiyatı olarak 2 ye ayrıldı Halk edebiyatına daha fazla önem verildi
   
 3. N

  Nida Yeni Üye

  Türk Edebiyatına hala çok önem veriliyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş