1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İslamiyetten Önce Türkler'de Padişahlara Verilen Ünvanlar

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Bin Murat Yeni Üye

  İslamiyetten Önce Türklerde Padişahlara Verilen Ünvan
  İslamiyetten Önce Padişahlara Verilen Ünvanlar Nelerdi

  İslamiyetten Önce Türk devletinin başında bulunan kimselere Tanju, Kağan, Han, Yabgu, İlteber gibi çeşitli isimler verilmiştir.

  Türk cemiyetinin temeli aile idi. Evlenen kız veya erkek, ailesinden kendi hissesine düşenleri alarak ayrı ev kurardı. Aileden sonraki en büyük sosyal birlik Uruk (sülâle) idi. Uruk veya soylar toplamına ise boy denirdi. Boyların kendilerine ait toprakları, başlarında boy beyleri bulunur, boy beylerini ise aile ve uruk temsilcileri seçerdi.

  Kağanların oğulları, devlet işlerine alışmak üzere, tecrübeli devlet adamlarının yanında yetişirler, sonra devletin sağ veya sol kanadına vali olurlardı. Bunlar han, şad, tigin gibi ünvanlar alırlardı.

  Hükümdarın ve valilerin emirleri altında, çeşitli görevler yapan devlet memurları vardı. Sivil idarede devlet meclisi üyeleri, buyruklar (nazır, bakan), iç buyruklar (saray idaresine bakan) yanında inanç, tarkan, apa, boyla, yula, baga, ataman, tudun, yugruş, külüg, babacık vb. ünvanları taşıyan ve hiçbiri verasete dayanmayan devlet büyükleri bulunurdu. Devletin dış siyaset işlerini idare eden memuruna tangucı, Osmnlılarda "tuğracı hükümdarların başvezir durumundaki baş müşavirlerine ise aygucu" denirdi.
   
 2. K

  Kurban Yeni Üye

  yagbu ve ilteber dışındaki isimler şimdilerde çocuklara isim olarak koyuluyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş