1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İslamiyette Hilalin Anlamı Nedir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında abdurRAHMAN tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abdurRAHMAN Yeni Üye

  İslamiyette Hilalin önemi nedir, Dinimizce Hilal neyi simgeler, Osmanlılar ve diğer Müslüman ülkeler neden Hilal kullanırlar?
  Peygamber efendimiz hilali neden kullanırdı?
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Hz. Peygamber (s.a.v.) vahiy güneşinden akseden ilahî mesaj ışıklarını insanlık camiasına yansıtan bir ay mesabesindedir. Hakikatin güneşine aşık olan İslam aleminin Ay sembolüne karşı gösterdiği ilgi dikkate değerdir. Çünkü, vahyin hakikatinden faydalanmak için risalet ayına ihtiyaçları vardır.

  İmam Rabbanî vahyin ışığına ihtiyaç duymaksızın hakikat güneşine kavuşacağını iddia eden Aristo gibi filozofları ahmak olarak vasıflandırmıştır. Bunun anlamı şudur: geceleri ay ışığını kaybeden, güneş ışığından mahrum demektir. Çünkü güneşin ışığı geceleri ancak ay aynasıyla görülebilir.

  Günümüzdeki adıyla Kızılay 1876'da patlak veren Sırbistan ve Karadağ isyanı yaralı ve mültecilere yardım yapılması için bir cemiyetin kurulması ihtiyacından kurulmuştur.
  Hilal kelimesinin ebced değeri Allah lafza-i celalle aynı olup 66'dır.
   
 3. a

  aysima Yeni Üye

  Osmanlıdan bu yana tüm bayraklarımız da ay yıldız yer almıştır
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş