1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İslamiyette Göre Lohusalık Dönemi

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında aysima tarafından paylaşıldı.

 1. a

  aysima Yeni Üye

  Lohusalık Dönemi Hakkında Bilgiler
  İslamiyette Lohusalık Dönemi
  İslamda Lohusalık Dönemi


  Loğusalığın hükümleri aşağıda görüldüğü gibi ay hali hükümleri gibidir. Daha önce Aişe (r.a.) hadisinde geçtiği gibi Rasulullah (s.a.v) nifası hayız olarak isimlendirmiştir.

  1- Ay hali olan kadın ile ilişki kurmak haram olduğu gibi loğusa kadın ile de ilişki kurmak haramdır; ancak bunun dışında ondan faydalanmak mübahtır.

  2- Loğusa kadının oruç tutması, namaz kılması yahut Beytullahı tavaf etmesi ay hali olan kadında olduğu gibi haramdır.

  3- Loğusa kadının loğusalık süresi ile tutamadığı oruçları kaza etmesi icab eder.

  4- Loğusa kadının loğusalığının sona ermesi halinde gusletmek farzdır.

  Buna dair delillere gelince:
  Ümmü Seleme (r.a) dedi ki: Loğusa kadın Rasulullah (s.a.v)’in döneminde kırk gün oruç tutmadan, namaz kılmadan otururdu.”

  Mecduddîn İbn Teymiyye el-Münteka’da şöyle demektedir: “Derim ki: Hadiste kırk güne kadar oturması emredilirdi, demektir. Böylece bu hususta varid olmuş haberin yalan olması önlenmiş olmaktadır. Zira herhangi bir çağda bütün hanımların loğusalık ya da ay halindeki adetlerin in birbiri ile aynı olması imkânsızdır.

  Ümm Seleme(r.a)’dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Rasulullah (s.a.v)’in hanımlarından herhangi bir hanım loğusalık halinde kırk gün beklerdi de ona loğusalık döneminde kılmadığı namazları kılmasını emretmezdi.”

  Loğusanın kanı kırk gün bitmeden kesilir, sonra bu süre içerisinde tekrar gelirse:
  Loğusa kadının kanı kırk günden önce kesilir kadın da gusledip namaz kılar oruç tutar sonra da kırk gün dolmadan tekrar kan görmeye başlarsa sahih olan bunun da loğusalık kanı olarak değerlendirileceğidir. Bu durumda kadın bu süreyi bekler ve aradaki temizlik halinde tuttuğu orucu sahih kabul edilir, onu kaza etmez.


  alıntı
   
 2. B

  Birtek Yeni Üye

  Lohusalık dönemi çok özel bir dönem anneler o dönemi sıkıntısız geçirmeli
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş