1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İslamiyet Öncesi Arap Yarımadası

Konu, 'Ülkeler' kısmında bulent tarafından paylaşıldı.

 1. b

  bulent Yeni Üye

  islamiyet öncesi arap yarımadası nasıldı
  islamiyetten önce kabe
  islamiyetten önce mekke
  islamiyetten önceki din
  İslamiyetten Önceki Arabistan yarımadası

  İslamiyet'ten evvel Araplar bilgisizlik ve hurafeler peşinde gidiyorlar, zengin, kabilesi kuvvetli olanlar bu durumda olmayanlara göre daha üstün sayılıyorlardı, kuvvetli zayıfı daima eziyordu. Hak haklının değil kuvvetlinin prensibi geçerliydi. Kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu. Kur'an-ı Kerim'in ifadesiyle fitne ve fesat yerleri ve gökleri kaplamıştı.

  Ka'be Hz. İbrahim ve oğlu İsmail tarafından Allah'ın emriyle yapilmıştır. Ka'be yapıldığı ilk günden itibaren kutsal sayılmış ve her zaman bu kutsallığı devam etmiştir. Ancak Araplar zamanla hak dinden uzaklaşarak Ka'be'nin içini ve avlusunu putlarla doldurmuşlardı. Şehrin teşekkülü önceye uzanırsa da Mekke şehrinin medeni anlamda kurucusu Hz. Peygamberin dedelerinden Kusaidir. Bu zat Ka'be civarını parselleyip evler yaptirmış mahalleler kurdurmuştur. Ka'be ile ilgili sidanet, sikayet ve rifade vazifeleri yerine getiriliyordu. Zemzem kuyusu Ka'be civarında zaman zaman kabileler arasmda meydana gelen mücadeleler yüzünden kapanmışken Peygamberimizin dedesi Abdülmuttalib yeniden keşfetmiş ve Zemzem Kuyusunu yeniden gün yüzüne çıkarmıştir. Öte yandan Peygamberimizin doğumundan sonraki aylara tesadüf eden günlerde Ka'be Habeşistan'lı bir Hıristiyan olan Yemen valisi Ebrehe'nin askeri hücumuna uğramış, ancak yanında getirdiği büyük til saldırıya katılmamıştı. Öte yandan Cenab-ı Allah, ebabil kuşlarının gagalarından atılan çakıl taşlariyle Ebrehe ordusunu perişan etmiş, Ebrehe de yara alarak Yemen'e dönmek zorunda kalmış, ancak ülkesine dönmeden ölmüştü. Hak Teala kendi Beyt'ine hücum eden bir küstahı böyle cezalandırmıştı ve bu olay tarihe ibret dersi olarak geçmişti.
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  İslamiyetten önce Arap Yarımadasının durumu hakkında hemen hemen her sınavda soru çıkıyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş