1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İslam'da Tesettür Nedir Nasıl Olmalıdır

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Bin Murat Yeni Üye

  İslam Dininde Tesettür Nedir? Nasıl Olmalıdır Tesettürün Önemi Nedir?

  Yüce Dinimiz İslam'da Tesettür, Allah'ın emrettiği şekilde örtünme demektir. İnsana has bir meziyettir. Çıplaklık insan ruhunu rencide eden ve fıtratını bozan, insanın şeref ve haysiyetini rencide eden bir durumdur.

  Buna hayasızlık ve iffetsizlik denir. Haya ve iffet insana has bir özelliktir ve insanın diğer varlıklara olan üstünlüğünün bir delilidir.Bediüzzaman Said Nursi hazretleri insanın diğer hayvanlardan farklı olarak fıtrî bir elbise yerine canlıların tümünü temsil etmesi ve onların üzerinde halife olmasının alameti olan forma ve nişan şeklinde elbise giymesinin sebebini insanın temsil ettiği hilafet görevine uygun olduğunu ifade eder. (Mektubat, 2004, s. 652)

  Örtünmede erkek ve kadın farkının bir sebebi de budur. Ayrıca erkek ve kadının farklı elbise giymeleri ve kadına tesettür emrinin bir diğer özel hikmeti de insan haysiyet ve şerefine yakışır bir aile kurma, iffet ve namusu koruma, kadın ve erkek arasında karşılıklı saygı ve hürmeti, güven ve sadakati sağlamaya yöneliktir. Kadın ve erkeğin iki ayrı cins olma ve bu cinsiyetin fıtrî yapısına ve özelliklerine uygundur.

  Örtünmesi gereken ve yabancıların görmesinin haram olduğu azalar Avret olarak nitelendirilmiştir. Erkeğin avreti göbeği ile diz kapağı arasıdır. Kadının ise eli ve yüze hariç bütün bedenidir. İş hayatı ve sorumlulukları gereği kadının dirseklerinden aşağı kısmı ve ayak topuklarından bir karış yukarı kısmının açık olmasında bir sakınca olmamakla beraber örtünmesi fazilettir. Namazda ise eli ve yüzü hariç bütün bedeni avret sayılır ve örtünmesi farzdır.

  Örtünmenin ahiret hayatında da söz konusu olacağı, iman edip, güzel amel işleyenlerin mükâfatı arasında şöyle açıklanır: Onlar tahtlar üzerinde kurularak orada altın bileziklerle bezeneceklerdir, ince ve kalın saf ipekten yeşil elbiseler giyeceklerdir, Ne güzel sevap ve ne güzel dayanak! (el-Kehf, 18/31) Şüphesiz Allah iman edip, güzel iş yapanları altından Irmaklar akan cennetlere sokacak Orada bunlar altından bileziklerle, incilerle bezenecekler Orada giysileri de ipektir (el-Hacc, 22/23) "Onlara (cennete) gümüşten yapılmış billur şeffaf kaplar, kupalar dolaştırılır" (el-İnsân, 76/15) Üzerlerinde ince ve kalın ipekten yeşil elbiseler vardır Gümüşten bileziklerle süslenmişlerdir Rableri de onlara son derece temiz bir şarap içirmiştir (el-İnsân, 76/21)

   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Tabi tesettür denince akla sadece bayanların giyimi geliyor, erkeklerde tesettür kurallarına uymalı aşırı kaçmamalıdır.
   
 3. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  tesettür demek bana göre dikkat çekmeyecek şekilde olmalı öyle tesettürler görüyoruz ki dönüp defalarca bakabiliyoruz
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş