1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İslam Dininde Sehiv Secdesinin Hükmü Nedir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Bin Murat Yeni Üye

  Son din İslam dininin hükümleri arasında yer alan Sehiv secdesinin anlamı nedir? Sehiv secdesi ne zaman hangi halllerde yapılır?

  Dinimize göre Sehiv Secdesini yapmak vaciptir.

  Buna göre farzın geciktirilmesi terki halinde namaz tekrar kılınır.

  Vacibin unutularak terki veya geciktirilmesi halinde sehiv secdesi yapılır. Kişi kasten terk ederse namazı tekrar kılması gerekir.Örnek verecek olursak Fatiha veya sure okumak vaciptir. Okumayı unutursa sehiv secdesi gerekir. Kıyam farzdır, ilk oturuşta Ettehiyyatü’den sonra Allahümme Salliyi okursa üçüncü rekâtın kıyamını geciktirmiş olur. Onun için de sehiv secdesi gerekir.Farz namazların 3. ve 4. rekatında unutarak sure okursa sehiv secdesi gerekmez.

  Sehiv Secdesi Şu Şekilde Yapılır

  Son oturuşta yalnız Tahiyyat okunduktan sonra iki tarafa selam verilir. Ondan sonra Allahu Ekber denilerek secdeye varılıp üç kere Sübhane Rabbiye'l-ala okunur. sonra Allahu Ekber denilerek kalkılır. Bir tesbih miktarı duraklamadan sonra tekrar Allahu Ekber deyip ikinci secdeye varılır. Yine üç kez Sübhane Rabbiye'l-ala okunduktan sonra Allahu Ekber denilerek kalkılır ve oturulur. Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbena atina okunup önce sağ tarafa sonra da sol tarafa doğru selam verilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş