1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İskender Pala

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  1958 Uşak doğumlu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi (1979). Divan Edebiyatı dalında doktor (1983) ve doçent oldu (1993). Edebiyat araştırmacısı olarak çeşitli ansiklopedi ve dergilerde bilimsel ve edebî makaleler yayınladı. Ortaokul ve liseler için ders kitapları yazdı. 1982 yılında teğmen rütbesiyle intisab ettiği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu ve denizcilik tarihi araştırmaları yaptı. Halen binbaşı rütbesi ile Tarihi Deniz Arşivi'nde çalıştı[​IMG]emekli oldu. Zaman gazetesinde köşe yazarlığı ve İstanbu Kültürl Üniversitesinde
  Öğretim üyeliği yapmaktadır.
  ESERLERi:

  ŞAiRLERiN DiLiNDEN

  Üzerinden asırlar geçmiş olsa da[​IMG] bütün Osmanlı zamanlarının aşklarını[​IMG] sevinçlerini[​IMG] hüsranlarını[​IMG] hicranlarını[​IMG] talihlerini[​IMG] vuslatlarını vs. ulaşılmaz bir zarafetle anlatan söz sultanlarının beyitleriyle yoğrulmuş yüksek bir medeniyetin efsane ve tarihinden[​IMG] edebiyat ve şiirinden[​IMG] latife ve nüktesinden[​IMG] folklor ve sosyolojisinden[​IMG] siyaset ve felsefesinden izler bulacağınız bu kitapta elli adet makale yer almaktadır ve siz[​IMG] eski söz sultanlarıyla yakından tanışmayı; yahut bir parça da tarihte yaşamayı hiç merak etmiyor musunuz?

  DiVAN EDEBiYATI

  Bu kitabın sayfalarında Divan edebiyatının kaynaklarından şekil bilgisine; türlerinden edebî sanatlarına dek her sorunuza cevap olacak malûmat[​IMG] bir bütün olarak verilmiştir.
   
 2. Yasenya

  Yasenya Yeni Üye

  Paylaşım için teşekkürler.
   
 3. C

  Compagno Yeni Üye

  Divan edebiyatı biçim yönünden çok ilgimi çeken bir tarafa sahiptir. Böyle araştırmacıları bilmememiz aslında araştırmalarımızın ne kadar yetersiz olduğunun kanıtı...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş