1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Isının iletim yolları nelerdir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Isının iletim yolları hakkında kısa bilgiler içeren makale de ısı alışverişi, ısının yayılmasını maddeler halinde bulabileceksiniz.

  Isı Alışverişi Nedir Nasıl Olur?

  Birbiriyle temas halinde bulunan sıcaklıkları farklı iki madde arasında ısı alışverişi olmaktadır. Sıcak medde ısı vererek soğurken, soğuk madde de bu ısıyı alarak sıcaklığı artar. Bu olay sıcaklıklar eşitleninceye kadar devam eder.

  ISININ YAYILMASI Madde Madde:

  Isı bir yerden başka bir yere üç yolla yayılır.

  1- Isının iletimle yayılması nasıl olur : Katı maddelerde ısı bu yolla yayılır. Maddenin atomları ısıyı birbirine aktarır. Böylece ısı bir noktadan diğerine taşınmış olur.

  2- Isının madde akım ı(konveksiyon) ile yayılması hakkında bilgi : Bu tür yayılma, ısınan hava ve sıvı moleküllerinin diğer moleküllerle yer değiştirmesi ile olur.

  3- Isının ışıma ile yayılması kısaca : Isının etrafa enerji dalgaları şeklinde yayılmasıdır(ışık gibi). Bunun için maddesel bir ortam gerekmez, yani ısı bu şekilde boşlukta da yayılabilir. Güneşin dünyayı ısıtması buna örnektir. Isı parlak yüzeyler tarafından yansıtılırken, mat yüzeyler tarafından soğutulurlar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş