1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Işık Nasıl Yansır ? Yansıma Neye Denir ?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Düzgün yansıma nedir, ışık nasıl yansır, yansıyan ışın nedir, gelen ışın nedir, dağınık yansıma nedir, yansıma konuları özeti

  Yansıma; saydam ortamdaki ışığın bir yere çarpıp geri gelmesine denir. Işık yansımasında ışıktaki renk yada hızda bir değişiklik olmaz. Değişiklik gösteren sadece ışığın gittiği yöndür.

  yansıma ışığın kaynağından çıkarak herhangi bir yüzeye çarpan ışığa " gelen ışık ", aynı yerden kaynağına geri dönen ışığada " yansıyan ışık " adı verilir.

  yansima-nedir-isin-nasil-yansir.png

  Parlak olan yüzeylerde yüzey üzerine düşen ışık aralıksız olarak yansıtılır örnek olarak ayana ve cilalı yüzeyleri verebiliriz. Bu gibi yüeylere gelen paralel ışınlar aynı şekilde paralel olarak yansırlar bu yansımaya düzdün yansıma adı verilir.

  duzgun-yansima-nedir.jpg

  Bütün maddelerin yüzeyleri birbirinden farklı olabiliyor. Bazıları ise düzensiz ve şekilsiz olabiliyor. Bu gibi yüzeylere çarpan ışınlar farklı yönlere dağılarak yansırlar Bu duruma dağınık yansıma adı verilir. Dağınık yansımalara verebileceğimiz örnekler arasında kağıt, mat duvar ve tahtayı gösterebiliriz.

  daginik-yansima-nedir.jpg
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Gercekten uzerinde durulmasi gereken enteresan bir konu, insanlar hep bos seyler uzerinde durmaya alismis halbuki bu tur enteresan ve bilinmesi gereken seyleri ögrenirsek nekadar daha guzel olur.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş