1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İshal olduğunuzda iyi gelen içecekler ve yiyecekler nelerdir?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  İshal vücutta çok ciddi manada su kaybı yaratan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Su kaybı meydana geldiği için bol su almak gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan sıvı mutlak suretle geri alınmalıdır.

  Genellikle gıda zehirlenmeleri şeklinde ortaya çıkan ishal, bazı hastalıklar, ilaçların yan etkileri ve virüs ya da bakteri bulaşması ile başlayabilir. Genelde çok sıvı tüketildiğinden sindirimi güç olmayan yiyecekler ile bol sıvı almanız gerekmektedir. Süt, kafein, baharatlı, yağlı gıdalardan ishal olduğunuz sürece uzak durmanız gerekmektedir. Ekmek, pirinç, muz ve elma ishalde en faydalı yiyeceklerdir. Genelde düşük lifli gıdalar kullanılması gerektiğinden pirinç ve pirinç suyu birinci derece fayda sağlayan yiyecekler olarak bilinmektedir. Elma ishale iyi gelmektedir; fakat elmanın kabuğu ishali şiddetlendireceğinden soyulmuş elma tüketimine dikkat edilmelidir. Böğürtlen, böğürtlen suyu ya da limon suyu ishale iyi gelen içecekler arasında yer almaktadır.

  Elma sirkesi, kepek, keçiboynuzu, havuç, sarımsak, bal, patates, zencefil ishale iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Fakat en etkili yöntem olarak kaybedilen tuzu yerine koymak bilinmektedir. Kısacası elektrolit dengesi sağlanmalıdır. 1 litre suya, 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat eklenir ve karıştırarak sık aralıklarla tüketilmelidir. 24 saat içinde ishal geçmezse hemen hekime başvurmak gereklidir. Dışkıda kan tahlilleri ve bakteri araştırması ile tedavi ve farklı ilaç kullanımları önerilebilmektedir.

  Uzun süre süren ishaller, yaşlılar ve çocuklar için fazla tehlike arz etmektedir. İshal ile genelde çocuklarda ve bebeklerde laktoz emilim düzeni bozulur. Bu nedenle süt ve yoğurt gibi besinler bir süre verilmeyerek bebeğin ya da çocuğun dengesinin bulunması sağlanır.

  Kafanıza göre antibiyotik almak ishali tehlikeli bir hale soktuğu gibi genelde virüs kaynaklı ishalde antibiyotik etki göstermemektedir. İshal kesici ilaçlarsa sadece çok hafif ishalde kullanılmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş