1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İpek Yolunun Geçtiği Şehirler Nerelerdir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  İpek Yolunun Geçtiği Şehirler Hangileridir?
  İpek Yolunun Geçtiği Şehirler ve Ülkeler Nereleri
  İpek Yolunun Geçtiği Şehirler Nerelerdir?

  İpek Yolu, eski Çin medeniyetini Batı ya ulaştıran önemli bir kanal olmakla birlikte, aynı zamanda Çin ve Batı arasındaki ekonomik ve kültürül temaslardaki önemli bir köprüydü.

  Bilinen İpek Yolu nun yanı sıra, pek bilinmeyen iki İpek Yolu daha var. Bulardan biri, Güneybatı İpek Yolu olarak adlandırılıyor. Sichuan eyaletinden başlayan bu yol, Yunnan eyaletinden sonra İravadi Nehri nden geçerek Burma nın kuzeyindeki Mogoko ya ulaşır, sonra Çindvin Nehri ni geçerek Hindistan ın kuzeydoğusundaki Mopal a, oradan da Ganj Irmağı nı izleyerek Hindistan ın kuzeybatısından İran Platosu na ulaşırdı. Bu İpek Yolu, bilinen Kara İpek Yolu ndan çok daha eskiydi. Çinli arkeologlar, 1986 yılında Sichuan eyaletine bağlı Guanghan şehri yakınlarında gizemli Sanxing Dui kalıntılarını tespit ettiler. Bundan 3 bin yıl öncesine ait olduğu anlaşılan San Xingdui kalıntılarından 142 santim uzunluğundaki altın sopa, dört metre yüksekliğindeki Kutsal Ağaç , farklı boyutlardaki bronz insan heykelleri, büstler ve maskeler gibi Batı Asya ve Antik Yunan medeniyetlerinin özelliklerini taşıyan çok sayıda tarihi eser çıkarıldı. Uzmanlar, bu tür tarihi eserlerin büyük olasılıkla o dönemde Doğu ile Batı arasında yapılan kültürel değişimler kapsamında Çin e getirildiğini düşünüyorlar. Bu varsayımın doğru olduğunun tespit edilmesi durumunda, buradan geçen İpek Yolu nun bundan 3 bin yıl önce kurulduğunu söylemek mümkün olacak.


  Karadaki İpek Yolları nın yanı sıra bir de Deniz İpek Yolu vardı. Guangzhou limanından Malaka Boğazı nı geçerek Sri Lanka, Hindistan ve Doğu Afrika ya ulaşan Deniz İpek Yolu nun Song hanedanı döneminde oluştuğu, Doğu Afrika daki Somali de yapılan kazılarda çıkarılan tarihi eserlerle kanıtlandı.
  Çin ve dünya uygarlığının başlıca beşiği olan ülkeleri bir araya getiren Deniz İpek Yolu, geçtiği ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari temasları yoğunlaştırdığı için Doğu ve Batı Arasındaki Diyalog Yolu olarak da adlandırılıyor. Tarih kayıtlara göre Marco Polo, Çin e Deniz İpek Yolu üzerinden gelmiş, dönüşte yine Çin in Fujian eyaletine bağlı Quanzhou limanından gemiye binerek bu yolu izleyip memleketi Venedik e dönmüştü.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  orta asyadan gelir, hazar denizinin kuzeyinden geçip iki kola ayrılır, biri karadenizin kuzeyinden kırım'dan geçerken öbürü kuzey anadoludan geçer... ortaçağın sonu, yeniçağın başındaki coğrafi keşiflerle önemini kaybetmiştir...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş