1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İpek Yolu Türkiyeden nerelerden Geçiyor ?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  İpek Yolu Türkiyede Nerelerden Geçmiştir ? ,
  TÜRKİYEDE İpek Yolu Nerelerden Geçmiştir ? ,
  İpek YOLU Türkiye'de hangi GÜZERGAHTAN GEÇTİ ? ,

  İpek Yolunun Türkiyeden Geçtiği Yerler

  Eski çağlarda, Uzakdoğu'yu Batı'ya bağlayan ticart yollarından biridir. Diğeri İpek Yolu'dur. Baharat günümüzden binlerce yıl önce Doğu ülkelerinde kullanılıyordu. Orta Çağ Avrupa'sında soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline geldi, ama pahalı olması nedeniyle ancak varlıklı kimseler satın alabiliyordu. Aslında tarçın, kakule, zencefil ve zerdeçal satışına dayanan baharat ticaretini Çinliler İsa’dan önce başlatmıştı.


  Yolun seyri Herodotus'un yazılarından, arkeolojik araştırmalardan ve tarihi kayıtlardan yararlanılarak yeniden yapılmıştır. Batıda Sardis'ten başlayarak (Türkiye'de İzmir'in 95 km kadar doğusunda), doğuya doğru şu anki Türkiye'nin orta kuzey kısmından Asur'un başkenti Nineveh'a (şu anki Musul, Irak) varmaktadır, daha sonra Babil'in (şu anki Bağdat, Irak) güneyine geçmektedir. Babil'in yakınından, yolun iki ayrı yola ayrıldığı düşünülmektedir, bir tanesi kuzeybatıya daha sonra batıdan Ecbatana ve oradan da İpek Yolu ile beraber gitmektedir, diğer yol ise doğuya devam ederek Pers başkenti Susa'ya (şu anki İran) ulaşmaktadır ve daha sonra güneydoğudan Persepolis geçmektedir.

  [​IMG]

  İpek Yolu üzerinde Kurulan Ünlü Ticaret Merkezi (Kars)

  Baharat Yolu İpek Yolu Haritası
  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. N

  NİLBASU Misafir

  İpek yolu orta asya'dan tÜrkİye'ye kadardir..
   
 3. E

  Ecenur Yeni Üye

  İpek yolu asyadan türkiyeye kadar gelmiştir.Uzakdoğu'yu Batı'ya bağlayan bir tcaret yoluydu
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş