1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İnsanların Çiftleşmesi

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Bilgi tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bilgi Misafir

  İnsanların üremesi ve çoğalması hakkında bilimsel veriler ve kaynaklar temin edebilir misiniz ?
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  NSANDA BÜYÜME GELİŞME

  İnsanlarda Üreme ,Büyüme ve Gelişme:İnsanlarda erkek üreme organı sperm üretirken,dişi üreme organı yumurta üretir. Bir yumurta ile bir spermin birleşmesiyle bebek oluşmaya başlar. Erkek üreme hücresi olan sperm,dişi üreme hücresi olan yumurtaya göre daha küçük bir yapıya sahiptir.

  Spermin yapısı;

  baş kısmı,

  orta kısım ve

  kuyruk olmak üzere 3 kısımdan oluşur.

  Yumurta sperme göre daha büyüktür. Sperm hareketli iken yumurta hareketsizdir. Spermin hareket etmesini kuyruk kısmı sağlar.

  Bir yumurta hücresi;

  hücre zarı,

  stoplazma ve

  çekirdekten meydana gelir.

  Yumurta hücreleri insan vücudundaki en büyük hücrelerdir.

  Sperm adı verilen erkek üreme hücreleri testislerde üretilir. Testislerde oluşturularak olgunlaşan spermler,sperm kanalı ile dışarı atılır. Bu salgı bezleri,spermin dışarı atılmasını kolaylaştıran salgıları üretir.

  Dişi üreme hücreleri olan yumurta hücreleri,dişinin yumurtalıklarında oluşturularak depolanır.

  Yumurta ve sperm annenin yumurta kanalında buluşarak gelişmeye başlar. Bu buluşmanın olabilmesi için yumurtalıklarda üretilen yumurta hücrelerinin yumurta kanalına girmesi gerekir.Döl yatağından annenin vücudunun dışına uzanan esnek bir kanal vardır. Döl yolu adı verilen bu kanal sayesinde spermler annenin döl yatağı ve yumurta kanalında ilerleyerek yumurta ile buluşur. Sperm ve yumurtanın buluşması ile döllenme gerçekleşir. Yumurta kanalında birleşerek gelişimine başlayan yumurta ve sperm,embriyoyu meydana getirir. Embriyo daha sonra döl yatağının yumuşak bir yastığa benzeyen duvarlarına tutunarak gelişimini burada devam ettirir. Embriyonun büyüyüp gelişmesi sonucunda bebek meydana gelir. Bebek doğana kadar döl yatağında kalır.Üreme,bir canlının(organizmanın) canlılığını sürdürmesi için gerekli değildir. Canlı,üreme hücreleri olmadan da yaşamını devam ettirebilir. Üreme olayıyla canlılar sadece nesillerinin devamını sağlar.  Çocukluktan Ergenliğe Geçiş:İnsanlar bebeklikten başlayarak yetişkin bir birey oluncaya kadar sürekli bir değişme ve gelişme yaşarlar. Boyları uzar,kiloları artar. İnsanların değişim ve gelişimlerini bebeklikten itibaren fotoğraflarına bakarak görebiliriz. İnsanların gelişim dönemleri şöyle sıralanabilir. Bebeklik dönemi,çocukluk dönemi,ergenlik dönemi,yetişkinlik dönemi ve yaşlılık dönemi.  Ergenlik dönemi:Ergenlik döneminde bireyin vücudu,ruhsal durumu,duyguları,anne baba ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde değişimler meydana gelir. Ergenlik,çocukluktan erişkinliğe geçişin yaşandığı çok önemli bir dönemdir. Bu dönem ortalama 11 yaşında başlar ve 20 yaşına kadar devam eder. Ergenlik sürecinde kız ve erkeklerde birçok bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler ergenliğe geçiş döneminde salgılanan hormonların etkisiyle gerçekleşir. Ergenli döneminde yaşanan ruhsal ve bedensel değişimler insanlardaki normal gelişim sürecinin bir parçasıdır. Ergenlik döneminin özellikle ilk yıllarında yaşanan bedensel değişimler bedenimize yabancılık çekmemize ve utanmamıza sebeb olabilir. Ancak unutmamalıyız ki bedenimizde gözlemlediğimiz tüm değişimler insanlarda gözlemlenen gelişim sürecinin doğal bir sonucudur. Bu değişimler çocukluktan yetişkinliğe geçiş yapıldığını gösterir. Bedensel değişimlerin yanı sıra,özellikle ergenliğin ilk dönemlerinde duygusal dalgalanmalara da sık rastlanır. Ergenlik dönemindeki bir kişi bir gün kendini keyifli hissederken ertesi gün keyifsiz ve sıkıntılı hissedebilir. Bu çok normaldir.  Ergenlik Dönemindeki Kişinin Özellikleri:

  1.Kendini bir gün mutlu hissederken ertesi gün sıkıntılı hissedebilir.

  2.Sık sık başkalarını eleştirir.

  3.Ebeveynleriyle(anne ve babasıyla) sorunlar yaşayabilir.

  4.Kimsenin kendisini anlamadığını düşünebilir.

  5.Kendini huzursuz hissedebilir.

  6.Zaman zaman içine kapanabilir. Sorun gibi algılanan bu olaylar unutulmamalıdır ki gelişimin doğal bir sonucudur.  Ergenlik Döneminin Sağlıklı Geçirilmesi İçin Yapılması Gerekenler:

  1.Kişi arkadaşlarıyla düşüncelerini paylaşmalı ve onları dinlemelidir.

  2.Kişi ailesiyle,arkadaşlarıyla sağlıklı iletişim kurmalıdır.

  3.Boş zamanlarını iyi değerlendirmelidir.

  4.Sosyal etkinliklere katılmalıdır.

  5.Kişi spor yapmalı,hobilerine zaman ayırmalıdır.

  6.Gerektiğinde uzman bir kişiden psikolojik destek almalıdır.  Hayvanlarda Üreme,Büyüme ve Gelişme:

  İnsanlar gibi doğadaki tüm hayvanlarda dünyaya gelir,büyür ve gelişirler. Büyüme gelişme tüm canlılarda ortak olan bir özelliktir. Dünyaya gelen yeni bir fil yavrusu zamanla büyüyerek anne ve babası gibi yetişkin bir fil haline gelir. Yeni doğduğunda neredeyse bir parmak büyüklüğünde olan minik kanguru,aylar boyunca annesinin kesesinde yaşayarak gelişimini sürdürür. Küçük kanguruda ileride annesi gibi yetişkin bir birey olur. Sevimli bir yunus yavrusu doğduktan sonra uzun bir süre annesiyle kalarak gelişimini devam ettirir. Yavru yunus bu sırada pek çok şeyi annesinden öğrenerek yetişkinliğe adım atar. Bir hayvanın doğumundan yetişkin hale gelmesi için belirli aşamaları geçirir. Birbirini takip eden bu gelişim dönemleri hayvanların hayat döngüsünü farklıdır. Hayvanların kendilerine özgü hayat döngüleri vardır.Kuş,yılan,kertenkele ve timsah gibi hayvanlar yumurtayla ürer. Bu canlıların yavruları yumurta içerisinde gelişerek dünyaya gelir. Çevremizde gördüğümüz pek çok hayvan ise yavrularını doğurarak ürer. Yavrular anne karnında gelişimlerini tamamladıktan sonra dünyaya gelir. Koyun,kaplan,aslan,at,kedi ve köpek gibi hayvanlar yavrularını doğurarak ürer. Bir annenin bebeğini doğurduktan sonra onunla ne kadar yakından ilgilendiğini,bebeği büyüyene kadar onun tüm bakımını üstlendiğini biliriz. Her canlı annemizin bize gösterdiği şefkatli bakımı göstermez. Tüm canlılar büyüyene kadar yavrularına bakmazlar. Yavru kuşlar belli bir zamana kadar anneleri tarafından korunur ve bakılırlar. Fakat belli bir zamandan sonra yavru kuşlar hayatlarını yalnız devam ettirirler. Gelişim dönemlerinde yavrular büyüyerek yetişkin bireyler haline gelir. Yeni doğmuş bir kedi yavrusunu gördüğümüzde onun büyüdüğünde nasıl görüneceğini rahatlıkla tahmin ederiz. Ancak bazı hayvanlar gelişim dönemlerinde görünüşlerini tamamen değiştirirler. Bu tür hayvanların yavruyken görünüşleriyle yetişkin dönemlerindeki görünüşleri birbirinden tamamen farklıdır. Çevremizdeki su birikintilerinde,dere ve göl kenarında yaşayan kurbağaları hepimiz görürüz. Kurbağa yavruları yumurtadan çıktıklarında erişkin kurbağaya hiç benzemezler. Kurbağa yavruları su içinde yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkan kurbağa yavrusu,başkalaşım öncesinde,suda yaşamaya olanak sağlayan bazı özelliklere sahip uzun bir kuyruğu ve sudaki oksijeni almasına yardım eden yüzgeçleri vardır. Başkalaşımla birlikte kurbağanın yapısı değişerek karada yaşamaya uygun bir canlı haline gelir. Suda karaya geçişte kurbağanın kuyruğu kısalır,bacakları oluşmaya başlar ve akciğerleri gelişmeye başlar.  Çiçekli Bitkilerde Üreme,Büyüme ve Gelişme:

  İnsanlar ve hayvanlar nesillerini devam ettirmek için çoğalırlar. Yani kendilerine benzer canlar meydana getirirler. Üreme tüm canlıların ortak özelliğidir. Bitkilerde canlı olduğu için bitkilerde çoğalırlar. Onlarda kendilerine benzer bireyler meydana getirirler. Ve nesillerini devam ettirirler.Doğayı gözlemlediğimiz zaman değişik biçim,renk ve boyutlarda çiçekler görürüz. Bu çiçeklerin ortak bir özelliği vardır. Çiçeklerde bitkilerin üreme organlarıdır. Çiçeğin kısımlarını ve kısımların görevlerini şöyle sıralayabiliriz.  1.Çiçek Tablası:Bir çiçeğin bütün kısımlarını üzerinde barındıran kısımdır.  2.Çanak Yapraklar:Çiçeğin en dışında bulunan yapraklardır. Küçük ve yeşil renklidirler. Çanak yapraklar,gelişmekte olan çiçeği korumakla görevlidir.  3.Taç yapraklar:Gösterişli renklere sahip,hoş görünüme sahip iri yapraklardır. Taç yapraklar çanak yapraklarının iç tarafında yer alır. Taç yapraklar,çiçeğin erkek ve dişi üreme organlarını kuşatır. Hoş kokuları Ve güzel görünümleriyle böcekleri kendilerine çekerek tozlaşma olayına yardımcı olurlar.  4.Erkek ve Dişi Üreme Organı:Çiçeğin üremede görevli organlarıdır. Erkek üreme organı,erkek üreme organı,erkek üreme organı,erkek üreme hücresi olan polenleri üretir. Dişi üreme organıda,dişi üreme hücresi olan yumurta hücresiniOluşturur.  Tozlaşma:Erkek organda bulunan polenlerin dişi üreme organına taşınmasına tozlaşma denir. Tozlaşmaya yardımcı olan etkenler vardır. Böcekler,rüzgar,kuşlar ve insanlar gibi. Yine bitkilerin ürettikleri bal özü ve taç yaprakları ve yaydıkları güzel kokularla kendine çekerek tozlaşmaya yardımcı olur. Bir böcek çiçeğin üstüne konduğunda o çiçekteki yapışkan polenler böceğin vücuduna yapışır. Böceğin başka bir çiçeğe konmasıyla bu polen başka bir çiçeğe taşınır. Bu sayede tozlaşma olayı gerçekleşmiş olur.

  Döllenme:Tozlaşmanın polen taneciklerinin erkek organdan dişi organa taşınması olduğunu biliyoruz. Ancak döllenmenin olabilmesi için polende yer alan erkek üreme hücresinin dişi organın alt kısmında bulunan dişi üreme hücresi ile buluşması gerekmektedir. Bu nedenle dişi organa ulaştığında burada bir tüp büyümeye başlar. Bu tüp aşağıya doğru,dişi organdaki yumurtaya kadar büyür. Polendeki erkek üreme hücreleri bu sayede buluşur ve döllenme gerçekleşir. Döllenen dişi üreme hücreleri gelişerek tohumu oluşturur. Tohumlar yeni bitkiyiOluşturabilecek özelliktedir. Dişi üreme organındaki yumurtalık bölümü ise gelişip olgunlaşarak meyveyi oluşturur. Yediğimiz meyveler aslında bitkilerin dişi üreme organlarında gelişir. Tohumların yeni bitki oluşturabilmeleri için öncelikle tohumların oluştukları bitkilerden uzaklaşmaları gerekmektedir. Bitki tohumları su,rüzgar ve canlılar sayesinde etrafa yayılırlar. Etrafa yayılan bu tohumların bitkiyi oluşturabilmeleri için gerekli ortam koşulları olmalıdır. Gerekli ısı,ışık,nem ve su ortamda bulunmalıdır.  Bitkilerde Çimlenme,Büyüme ve Gelişme: Tabiattaki hayvanların insanların ve canlıların kendilerine özgü hayat döngüleri olduğu gibi bitkilerinde kendilerine özgü bir hayat döngüleri vardır. Bir bitkinin hayat döngüsünün ilk evresi çimlenmedir. Çimlenme evresi tohumun toprak altında faaliyete geçmesi ile başlar ve ilk yapraklar toprak üstünde gözüktüğünde sona erer. Toprakta uyumakta olan tohumun uyanarak çimlenmeye başlamasında su,ısı ve ışık etkilidir.  Organik Tarım:Son yıllarda üretilen sebze ve meyvelerdeki hormon miktarı çok fazladır. Bu ürünler insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Bunun yanı sıra tarımda kullanılan ilaç gübre gibi kimyasal maddeler insan ve toplum sağlığına ciddi zararlar vermektedir. İşte tüm bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması için organik tarım geliştirilmiştir. Organik tarım,kimyasal gübre ve tarımsal ilaçları ya hiç yada mümkün olduğu kadar az kullanma esasına dayanır. Günümüzde tüm dünyada organik tarım anlayışı hızla yayılmaktadır.
   
 3. Nursena

  Nursena Admin

  İnsanlarda Üreme bir çok konuda ele alınır.
  Bu Konular şu tür performanslara ayrılmuştır.

  Soruların ve Cevapları ile İnsanlarda Üreme
  İnsanlarda Üreme , Büyüme Ve Gelişme
  Embriyonun hafta hafta gelişimi (Resimli)
  İNSANLARDA ÜREME BÜYÜME VE GELİŞME (Konu Anlatımı)
  Bulmacalar
  6. Sınıf İnsanlarda Büyüme Ve Gelişme
  Testler
  6. Sınıf İnsanlarda Üreme ve Gelişme
  Flash Sunumlar
  İnsanlarda Üreme , Büyüme Ve Gelişme 2
  İnsanlarda Üreme , Büyüme Ve Gelişme
  İnsanlarda Üreme
  Deneyler
  Sipermden Zigota Yolculuk
  Sperm ile Yumurta Nasıl Döllenir?
  İnsanlarda Üreme
  Zigottan bebeğe yolculuk
  Erkek üreme hücresi:Sperm
  Kavram Haritası
  İnsanlarda Üreme ve Gelişme
  Diğer Konular
  İnsanlarda Üreme (şiir)
  İnsanlarda Üreme Çalışma Kağıdı
  İNSANDA ÇOĞALMA

  Resimler [ Tüm Resimler ] [ Sizde Çalışmalarınızı Gönderin ]

  Kulak kıl Hücresi 6 Günlük Embriyo Döllenme Anı İnsan yumurtası Eşeyli çoğalma Zigotun Oluşum Evreleri
  İnsanlarda Üreme -Zigot Oluşumu İnsanlarda Üreme -Zigot Oluşumu İnsanlarda üreme -Zigot oluşumu Resim 400 Sperm ve Yumurtanın Birleşmesi

  İnsanlarda Gelişim ve Erginlik

  İnsanlarda Gelişim ve Erginlik
  Konular
  Soruların ve Cevapları ile İnsanlarda Gelişim ve Erginlik
  Büyüme Ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler
  ÇOCUKLUKTAN ERGİNLİĞE DOĞRU DEĞİŞME
  BÜYÜME VE GELİŞME NELERDEN ETKİLENİR?
  Zigottan embriyoya, yavruya, ergine doğru gelişme
  İNSANLARDA ÜREME SİSTEMİ
  İnsanda Büyüme Ve Gelişme (Konu Anlatımı)
  Ergenlik Dönemi ve Özellikleri
  Ergenlik Döneminde Görülen Değişiklikler
  İnsanlarda gelişme dönemleri
  Bulmacalar
  6. Sınıf İnsanlarda Üreme Ve Gelişme
  Testler
  6. Sınıf İnsanlarda Üreme, Gelişim ve Erginlik
  Flash Sunumlar
  İnsanlarda Gelişim ve Erginlik
  Deneyler
  Canlıların İlginç Özellikleri
  Kavram Haritası
  İnsanlarda Gelişim ve Erginlik
  Diğer Konular
  İnsanlarda Gelişim ve Erginlik Çalışma Kağıdı
  İnsanlarda Üreme , Büyüme Ve Gelişme Etkinlik Çalışma Kağıdı
  İnsanlarda Üreme , Büyüme Ve Gelişme Etkinlik Bulmaca
  Ergenlik dönemindeki değişimler ve ergenlik dönemi
  Ergenlik döneminin evreleri
  Canlılarda Üreme Büyüme Gelişme ve Ergenlik özellikleri
  Fazla Televizyon İzlemek Zararlı mı?
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Ders konusu olarak geçen bizim yigenede vermişler bunu ancak çocuklar bu konuyu daha derinlemesine araştırmalılar.
   
 5. M

  Misafir Misafir

  Bu anotomide ilginç durumlar söz konusu.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş