1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İnsanı anne-baba yapan çocuklar..! devamı

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Efendimiz’e gözyaşı döktüren imtihan
  Asırlar sonra[​IMG] peygamberler neslinden süzülerek gelen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) de[​IMG] evladı İbrahim ile aynı sınavdan geçirilmişti. Hatırlayacağınız üzere[​IMG] Hz. Mariye’den dünyaya gelen oğlunun doğumuna çok sevinmiş ve “ona Peygamber babam İbrahim’in adını verdim” demişti.
  Medine’nin kenar mahallesinde bir sütanneye verdiği küçük yavrusu İbrahim’i her gün görmeye gidiyor[​IMG] varınca bağrına basıyor ve koklayarak öpüyordu. Bir gün bebek İbrahim hastalanarak can çekişmeye başlayınca Peygamber Efendimizin gözlerinden yaşlar boşandı. Daha süt emme çağında bir bebek olan İbrahim’in kabre konuluşu esnasında Sevgili Peygamberimizin dilinden dökülen şu sözler[​IMG] evladı ile sınanan müminler için önemli bir örnekti.
  “Gözümüz ağlıyor[​IMG] gönlümüz mahzun… Fakat biz Rabbimize isyan olacak hiçbir şey söylemeyiz. Ah İbrahim! Senden ayrılışımız bizi ne çok üzdü[​IMG] bir bilsen…

  Çocuk[​IMG] hayatı öğretiyor
  Yukarıda sıralanan örnekler[​IMG] çocuklarımızın öğretmen oldukları ana-baba okulunda vazgeçilmez ön şartın zorluklar ve sınamalar karşısında sabır göstermek olduğunu ortaya koyuyor. Aslında Allah Teala[​IMG] her zorlukla beraber kolaylığını da ihsan ediyor. Bu kolaylık sebebiyledir ki anneler-babalar[​IMG] doğumuyla birlikte yuvalarına ayrı bir hava getiren[​IMG] gönüllerine sürûr bahşeden bebeklerinin[​IMG] kendilerine yaşattığı farklı zorlukları hiç şikayet etmeden aşabiliyor[​IMG] gecenin bir vaktinde ağlayıp da anne-babasını tatlı uykularından uyandıran bebeğin rahatı ve huzuru için seferber oluyorlar.
  Yapılan birtakım araştırmalar[​IMG] anne baba olmadan önceki hayatlarında sorumluluk almayan[​IMG] daha ziyade ferdiyetçi bir anlayışla “hayatını yaşamak” isteyen pek çok kişinin[​IMG] evlenip yuva kurduktan sonra dünyaya gelen evlatlarıyla birlikte sorumluluk almaya başladıkları ve evlatları vesilesiyle kişiliklerindeki eksik tarafları tamamlayıp[​IMG] potansiyel olarak sahip oldukları özellikleri ise geliştirdiklerini gösteriyor.

  Önce anne baba düzelmeli
  Bu itibarla diyebiliriz ki[​IMG] evlatlar[​IMG] anne babaları için bir okul gibidirler. Ebeveyn bir bakıma kendi nefsinde gizli duran[​IMG] pek açığa çıkmayan[​IMG] türlü türlü huysuzlukları[​IMG] inatçılıkları[​IMG] çekememezlikleri[​IMG] kıskançlıkları[​IMG] o çok sevdikleri yavrularında en açık ve yalın haliyle seyretme imkanını buluyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse[​IMG] her anne baba[​IMG] aynı başarıyla bu eğitimi tamamlayamıyor.
  Bu konuda başarının olmazsa olmaz ön şartlarından biri de anne-babanın çocuğunda gördüğü olumsuzlukların[​IMG] kendi nefsiyle ilişkisinin ve bağlantısının ne kadar olduğunu sorgulamasıdır. Onların ne kadarının kendisinde de bulunup bulunmadığını kontrol etmesidir.

  Çocuğa karşı edepli olmak
  Bize bir anlamda hayatı öğreten çocuklarımızla ilişkimiz hem onun hayatını hem de kendi hayatımızı şekillendiriyor. Ebeveyn-çocuk ilişkisinde ebeveynin her hareketi[​IMG] çocuğundan kendisine yansıyor. Bu nedenle her hareketin belli bir bilinçle[​IMG] düşünerek yapılması gerekiyor.
  Çocuğun anne babasıyla[​IMG] büyükleriyle muhatap olurken uyması gereken bir adab-ı muaşeret[​IMG] diğer adıyla görgü kuralları olduğu gibi[​IMG] ebeveynin de çocuğa karşı dikkat etmesi gereken edeb kuralları vardır. Kur’an ve hadislere baktığımızda bu konuda orijinal hususlarla karşılaşırız. Hayatın tamamını kuşatan İslam dini[​IMG] kişinin kendisi[​IMG] ailesi ve toplumuyla alakalı ilişkilerde birtakım kurallar belirlemiş[​IMG] bunu gerek Kur’ân-ı Kerim ayetleri[​IMG] gerekse Hz. Peygamberin hadisleriyle ortaya koymuştur.
  Sözgelimi[​IMG] ebeveynin evladına hitap şekli Kur’ân ayetleriyle belirlenmiştir. İstisnasız her hitapta[​IMG] evlada “Yavrucuğum/ Oğulcuğum” anlamına gelen “Yâ Büneyye” ifadesi yer almaktadır. Bu ise[​IMG] şefkat ve muhabbetin en anlamlı ve en yalın ifadesidir. (Örnekler için bkz. M. Emin Ay[​IMG] Ailede ve Okulda İdeal Din Eğitimi[​IMG] s.61)

  [B]Aynı uygulamayı Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) hayatında da görmekteyiz. Kâinatın Efendisi de çocuklara hitap ederken sevgi ve şefkat dolu ifadeler kullanmıştır. [/B]

  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B][COLOR=red]Çocuğun kişiliğine saygı göstermeli[/COLOR][/B][COLOR=red]
  [COLOR=black][B][FONT=Comic Sans MS]İnsanoğlunun çocukluk döneminde en çok muhtaç olduğu şey sevgidir[IMG]http://www.yasamvesaglik.com/forum/images/smilies/smiliv.gif[/IMG] ilgidir. Sevgi için eğitimciler “büyüme vitamini” derler. Çocuğun ailesi vasıtasıyla toplum içinde sosyalleşebilmesi için önce aile ortamında kendini güvende hissetmesi gerekir. Bunun için de öncelikle çocuğun duygusal açıdan doyurulmuş ve tatmin edilmiş olması icab eder. Duygusal anlamda tokluğu sağlayan en önemli unsur ise sevilmesi ve sevildiğinin ona hissettirilmesidir. Gerçekten çocuğa karşı hitap şeklindeki bu incelik bile anne babalara bu önemli konuda anlamlı bir katkıda bulunmaktadır. [/FONT][/B][FONT=Comic Sans MS]

  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Ebeveynin evladından saygı görebilmesi için[IMG]http://www.yasamvesaglik.com/forum/images/smilies/smiliv.gif[/IMG] önce onun kişiliğine[IMG]http://www.yasamvesaglik.com/forum/images/smilies/smiliv.gif[/IMG] duygularına ve “çocukça” da olsa düşüncelerine ve fikirlerine saygı duyması gerekir. Fikirleri alınan çocukların belli bir ikna sürecinden sonra görüşleri uygulamaya konulmasa bile kendilerine değer verilerek onlardan fikir alınması[IMG]http://www.yasamvesaglik.com/forum/images/smilies/smiliv.gif[/IMG] duygusal [/B]
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]anlamda çocukların doymasına yetmektedir diyebiliriz.[/B][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/font][/COLOR][/color][/COLOR][/FONT]
   
 2. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Kızını görünce ayağa kalkan bir baba
  İnsanlık tarihinde baba-evlat diyalogunun en güzel örneği olan Sevgili Peygamberimiz (sav) ile küçük kızı Hz. Fatıma (r.a.) arasında yaşananlar[​IMG] sevginin ve saygının önce büyükten geldiğini ve öncelikle büyükten gelmesi gerektiğini eşsiz güzelliğiyle ortaya koyan nice tablolara sahiptir.
  Bir peygamber düşünün ki[​IMG] kızı geldiğinde ayağa kalkıyor[​IMG] ellerinden tutup alnından öpüyor ve ona saygı duyduğunu[​IMG] değer verdiğini göstermek için sırtındaki hırkasını yere serip üstüne oturtuyor! Tarihî kaynaklar[​IMG] kendilerini ziyarete geldiğinde bu davranışların benzerini Hz. Fatıma’nın da Sevgili Peygamberimize gösterdiğini aktarmaktadır. (Bilgi için bkz. M.Emin Ay[​IMG] Şefkat Peygamberi)

  Sözlerimizi[​IMG] getirdiği din ile tüm insanlık alemine insanlığı[​IMG] anne-baba olmanın önemini ve değerini öğreten Sevgili Peygamberimizin bir tavsiyesiyle bitirelim.
  “Evladının[​IMG] kendisine iyi davranması hususunda ona yardımcı olan ana-babaya Allah Teâlâ da rahmetiyle[​IMG] merhametiyle muamele etsin…”
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş