1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İncili Çavuş'un Biyografisi

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  İncili Çavuş Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

  İncili Çavuş doğum yılı bilinmemektedir.İncili Çavuş'un ölüm yılı 1632 dir.İncili Çavuş Kayseri'nin Tomarza ilçesi Travşın köyünde doğduğu söylenmektedir. 16. yüzyılın ikinci yarısı ile 17. yüzyılın ilk yarısında, I. Ahmet döneminde yaşamıştır. İncili Çavuş Türk mizah kültürünün önemli kişiliklerinden biridir. Hicri 1042 de vefat etmiştir.
  [​IMG]
  İncili Çavuş, Türk mizah kültürünün önemli simalarından birisidir. Kimliği hakkında bilinenler sınırlıdır. İncili Çavuş'a çeşitli bölgeler sahip çıkmaktadır ancak Kayseri'nin Tomarza ilçesi Travşın köyünde sonradan aldığı adıyla İncili köyü - doğduğu söylentileri daha yaygındır.

  İncili Çavuş un hatırasını yaşatmak amacıyla, Kayseri nin Tomarza ilçesinin İncili Köyü nde 1993 yılından beri her yıl hemşehrileri tarafından kültür sanat festivali düzenlenmektedir.  Tomarzalılar, İncili Çavuş'a duydukları sevgi nedeniyle doğduğu köy olan Travşın'ın adını İncili olarak değiştirmişlerdir. Bu şenliğin bir amacı da İncili Çavuş u tüm dünyaya tanıtmaktır.
   
 2. B

  Badem Yeni Üye

  İncili çavuş mizah konusunda oldukça yetenekli biriymiş doğrusu
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
Benzer Konularımız
 1. a
  Yanıtlar:
  5
  Okunma:
  872

Sayfayı Paylaş