1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İlyas Salman Kimdir, Fotoğrafları

Konu, 'Sanatçılar ve Sporcular' kısmında avrupali tarafından paylaşıldı.

 1. a

  avrupali Yeni Üye

  İlyas Salmanın Hayatı ve Fotoları
  İlyas Salman Kimdir, Resimleri


  14 Ocak 1949 yılında Malatya ilinin Arguvan ilçesinde doğdu. Aslen Arguvan, Malatya'lıdır. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kayıtlıdır. Uzun yıllardır oynadığı Kürt tip rolleri yüzünden Kürt olarak kabul edildi ve bunu açıkça yazanlar da olmuştur. Ancak 2007 yılında kendi yazısında ve kitabında Türkmen Alevisi olduğunu belirtti.rnMalatya Turan Emeksiz Lisesi'nden mezun oldu. Konservatuar'da eğitim görürken son sınıfta okulu bıraktı. Oyunculuğa İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda başladı. Uzun yıllar sinema oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yaptığı iki sinema filmi bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmaktadır. Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 1997'den 2000 yılına kadar sahneye çıkmıştır. Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir şiir kitabı ve Türksolu dergisindeki makalelerinden oluşan Kırmızı Beyaz isimli bir kitabı çıkmıştır.rnKendisi sol görüşlüdür. Türkiye Komünist Partisi'nin Kartal'da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır. Şu anda ise Türksolu dergisinde yazmaktadır. Gülser Salman ile evlidir ve Devrim adında bir kızı, Temmuz Ali adında bir oğlu vardır.

  Son Çalışması: Karanfil Kokuyor Cıgaram
  1 Ekim 2009 tarihinden itibaren Bakırköy Sanat Merkezi'nde Ahmed Arif'in "Hasretinden Prangalar Eskittim" kitabından şiirler okuyacağı "Karanfil Kokuyor Cıgaram" isminde bir gösteri sahnelemeye başlamıştır. Gösterinin görsel yönetmeni oğlu Temmuz Salman'dır. Kızı Devrim Salman ise gösteride solistlik yapmaktadır.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  Bu şahsiyeti bir türlü sevemedim ne insani yönde nede oyuncu olarak
   
 3. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Oldu bitti bu İlyas Salman ile yıldızlarımız barışmadı hiç komik bir adam degildi oyunculuğuda zayıf idi ama hep kendine yan rollerde yer buldu.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Ben kendisinden ne sanatçılık nede başka bir şey gördüm, bir ara parladı Kemal Sunal ve Şener Şen'in rüzgarı ile işte adı kaldı.
   
 5. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Birkac rolde gördum bende, sonra cok göremedim. Kemal Sunal ve Sener Sen'in cok gölgesinde kaldi. Normal.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş