1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İlker Başbuğ Neden Tutuklandı?

Konu, 'Haberler' kısmında müslüm tarafından paylaşıldı.

 1. m

  müslüm Yeni Üye

  Genel Kurmay Başkanı İlkey Başbuğ neden tutuklandı, İlker Başbuğ niçin tutuklandı, İlker Başbuğun tutuklanması.

  [​IMG]

  İnternet Andıcı Soruşturması kapsamında Cumhuriyet tarihinde ilk kez eski bir genelkurmay başkanı olarak sivil bir savcının makamında ifade veren İlker Başbuğ, "Terör örgütü yöneticisi olmak ve darbeye teşebbüs" suçlarını işlediği iddiasıyla sevk edildiği mahkemede tutuklandı. Başbuğ adliye çıkışında "Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genel Kurmay Başkanı Terör Örgütü kurmak ve yönetmek suçundan tutuklanmıştır. Takdir yüce Türk halkınındır" dedi
   
 2. a

  arzu. Yeni Üye

  İnternet Andıcı davasına bakan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, sanık savunmalarında ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunarak gereğinin yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasını kararlaştırmıştı. Mahkemenin, 30 Aralık 2011’de aldığı karar doğrultusunda Başbuğ ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca "internet andıcı" iddialarına ilişkin olarak soruşturma başlatılmıştı.

  "ŞÜPHELİ" SIFATIYLA İFADE VERDİ

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Başbuğ’a gönderilen tebligatta, dün ‘şüpheli' sıfatıyla ifade vermesi için Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne çağrılmıştı. İnternet Andıcı davasında sanıklar, davaya konu olan sitelerin İlker Başbuğ’un bilgisi dahilinde faaliyet yürüttüğü yönünde ifade vermişti.

  ÜÇ ARAÇLA GELDİ, GAZETECİLERİN SORULARINI YANITSIZ BIRAKTI

  Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, dün saat 13.30’da Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne üç araçla birlikte geldi. Girişte gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Başbuğ’a avukat İlkay Sezer eşlik etti. Başbuğ’un gelişi için adliyede geniş güvenlik önlemi alındı. Hem polis hem asker adliye bahçesine konuşlandırıldı. Merkez Komutanlığı yetkilileri de Başbuğ’u adliye kapısında karşıladı.

  7 SAAT "ŞÜPHELİ" SIFATIYLA İFADE VERDİ

  Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Cihan Kansız’a ‘internet andıcı’ soruşturması kapsamında yaklaşık 7 saat ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi.

  "HÜKÜMETE YIKMAYA TEŞEBBÜS" VE "ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİ" SUÇLAMASI

  Başbuğ’un sorgusu 20.00 sıralarında tamamlandı. Başbuğ, “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak ve cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.

  MAHKEME SORGUSU 1.5 SAAT SÜRDÜ

  Başbuğ, savcılık sorgusunun ardından İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi karşısına çıktı. Başbuğ’un mahkemedeki sorgusu 23.00’te başladı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Vedat Dalda, Başbuğ’un duruşma salonunda ifadesini aldı.

  Yaklaşık 1.5 saat ifade veren eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ “Örgüt yöneticisi olmak ve darbeye teşebbüsö suçlamasıyla tutuklandı.

  "TAKDİR YÜCE TÜRK HALKININDIR"

  Beşiktaş Adliyesi'nden yoğun güvenlik önlemleri altında ayrılan İlker Başbuğ, cezaevine gönderilirken şu açıklamayı yaptı: Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genel Kurmay Başkanı Terör Örgütü kurmak ve yönetmek suçundan tutuklanmıştır. Takdir yüce Türk halkınındır.

  SİLİVRİ CEZAEVİ'NE GÖTÜRÜLDÜ

  Saat 02.00 sıralarından Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'ndan çıkartılan İlker Başbuğ, Silivri Cezaevi'ne götürüldü

  “TRAJİKOMİK BİR DURUM"

  Mahkemedeki ifadesinde suçlamaları reddettiği öğrenilen İlker Başbuğ’un, “Bu suçla itham edilen ki TC. devletinin 26. Genelkurmay Başkanı'dır. Bunu tarihe not olarak düşmekte yarar görüyorum. Ben Genelkurmay Başkanı olarak TSK’nın komutanıyım ki bu TSK dünyanın en güçlü ordularından biridir. Böyle bir orduya komutanlık eden bir kişinin silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek ile suçlanması gerçekten trajikomik diyebiliriz" dediği öğrenildi.

  “ÇOK ÜZÜCÜ, ANLAŞILMASI ZOR"

  Genelkurmay Başkanı olarak atamasının şu anki siyasi iktidar tarafından yapıldığına dikkat çeken Başbuğ’un, “Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Milli Güvenlik Kurulu üyesi olarak bu hükümetin bakanları ile birlikte çalıştık. Bu dönemler içerisinde benim silahlı terör örgütü kurma ve yönetmem tespit edilememiştir ki bu üzerinde durulması gereken bir noktadır. Ben 30 Ağustos 2010 yılında emekli olduktan 1,5 yıl sonra böyle bir suçlama ile karşı karşıya kaldım. Çok üzücü anlaşılması zor, eğer ki benim faaliyetlerimi aktif görevim esnasında yaptığım iddia ediliyor ki, bu faaliyetlerim o zaman da devletin yetkili makamlarınca anlaşılmamışsa bunu da anlamak mümkün değildir.

  “ONURUYLA GÖREV VERMİŞ BİRİSİ İÇİN ÇOK AĞIR BİR İDDİA"

  Netice olarak böyle bir iddiayı duymak işitmek, silahlı kuvvetlere, ülkeye, devlete görev vermiş, şerefiyle onuruyla görev vermiş birisi için çok ağır bir iddia. Bu iddianın bu şekilde dile getirilmesi bile benim için en ağır cezadır bundan sonra ne ceza verilirse bu beni daha fazla üzmez. Benim görevim esnasında böyle bir şey varsa gereken yapılmalıydı. Bu kanaate nasıl ulaşılmıştır, basın açıklamalarımdan , internet andıcı konusu başlığı altında internet sitelerinde çıkan yazılar, bir iki haber ile Genelkurmay itham edilmektedir" diye konuştuğu ögrenildi.
   
 3. s

  sheryy Yeni Üye

  İnternet andıcı soruşturma kapsamında tutuklanan Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, “Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. genelkurmay başkanı, maalesef Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya yönelik suçlamayla ve terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla tutuklanmış bulunmaktadır" dedi.

  Müvekkili Başbuğ'un savcılıkta 50 civarında soruya yaklaşık 25 sayfa ifade verdiğini belirten İlkay Sezer, "İnternet siteleri ve basın açıklamalarıyla mı ben bu suçu işledim?' diye düşünüyor. 700 bin kişilik orduyu komuta etmiş, Türkiye Cumhuriyeti'nin 27. Genel Kurmay Başkanı, bu suçlamanın çok ağır bir suçlama olduğunu, yıllarca beraber çalıştığı, kendisini atayan ve normal emeklilik süresine kadar görevde kalmasında bir sakınca görmeyen hükümetin, (yaklaşık 7 yıllık bir çalışma süresi var) çeşitli görevlerde, onların görmediği bir suçu ve eylemi 30 aralık 2011 günü mahkemenin cuma akşamı yapmış olduğu suç duyurusuyla, pazartesinden itibaren 4 gün içinde cumhuriyet savcısının tutuklamayı gerektirir bir soruşturmaya dönüştürmüş olmasını da şaşkınlıkla karşıladık" dedi.

  AVUKAT SEZER: K. ARZ BELGESİ SORULDU

  Bir basın mensubunun, "İnternet Andıcı belgesiyle ilgili 'K.arz' hususu soruldu mu, görmüş mü?" diye sorduğu Sezer, "Tabii, bunlar beklenen şeylerdi zaten. Bu konuda kısıtlama kararı var. Yani bununla ilgili çok net, çok açık sayfalarca süren açıklamalarda bulundu. Ama savcı bey böyle takdir etti" dedi

  SEZER: İRTİCA İLE MÜCADELE PLANI DA SORULDU

  Bir gazetecinin, "İrtica ile mücadele eylem planı soruldu mu?" sorusunu da yanıtlayan Sezer, şunları söyledi: "Şimdi onun sorulması normaldir. Yani dosyada zaten o var. Ama bunun müvekkille ilişkilendirilebilecek hiç bir tarafı yok. Dava dosyasında da bu yok. En son yapılan 29 Aralık 2011 tarihli duruşma tutanaklarını okursanız, müvekkilin bu belgelerde neresinde imzası var, neresinde onayı var, çok ciddi beyanlar var, beyanlarına itibar edilen ve tutuksuz yargılanan bir binbaşımız var. Kimse ben imzasını gördüm demedi ki. Hatta duruşma savcısı da, 'ben kendisinin imzasını hiç bir yerde görmedim' dedi. Bu haldeyken suçlama bu şekilde."
   
 4. t

  tuana Yeni Üye

  Hakeden hakettiği yerde olmalı, bu nedenle hayırlısı olsun diyorum.
   
 5. K

  Kara Yeni Üye

  Eğer suçsuzsa elbet çıkar ama sanmıyorum tutuklandıktan sonra mutlak bir sebebi vardır suçu sabittir
   
 6. t

  tuana Yeni Üye

  Hakeden hakettiği yerde olmalı, bu nedenle hayırlısı olsun diyorum.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş