1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İlk Makasın İcadı

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında Küçük Tırtıl tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Tırtıl

  Küçük Tırtıl Yeni Üye

  [​IMG]

  Yapılan araştırmacılar neticesinde uzmanlar makasın milattan önce 1500 yıllarında bulunduğunu ortaya koymuştur. Ticaret ve keşif yolculukları ile Mısır'dan başlayarak şimdiye kadar Dünya'nın her yerine yayılan makas tarihin en önemli buluşlarından biridir. Günümüzde ev işlerimizde ve günlük yaşantımızda sıklıkla ihtiyaç duyduğumuz makasın kesici uçları önceleri sap kısımdan birbirine bağlıydı. Birkaç parça metalin birbirine bağlanması ile makas elde edilmekteydi.

  Çapraz şekilde mont edilen makas ilk defa milattan sonra 100'lü yıllarında bir Romalı tarafından icat edilmiştir. Fransa'da 13. ve 14. yüzyıllarda 33 çift makas bulunmuştur. Bunların bir terzi tarafından kullanıldığına inanılmaktaydı. Aynı zamanda Londra'da bu dönemde 3 çift makas bulunmuştur. Bu dönemde ayrıca cerrahi amaç ile kullanıldığına inanılan makaslarda bulunmuştur.

  Günümüzde kullandığımız makasın bir benzeri 1761 yılında bulunmuştur. Bu makasın ilk örneğini Londra'da yaşayan Robert Hinchliffe yapmıştır. Bu makas sertleştirilmiş ve keskinleştirilmiş döküm çelikten yapılmıştır.

  19. yüzyılda ise el yapımı ve dekoratif saplı makaslar yapılmıştır. Bu tarz makaslarda çeliğin çekiç ile dövülerek yapılması sonucunda oluşturulmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş