1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İlk duruşmaya katılmanın faydaları

Konu, 'Hukuk Köşesi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Müşteki yada davalı olduğunuz bir mahkemede size yapılan çağrıya uymak durumundasınız, bunun her iki taraf açısından da olumlu yönleri vardır, davalı iseniz kesinlikle duruşmalara katılıp iyi bir görüntü çizmeli davacı olan tarafla anlaşma yollarını seçmelisiniz, duruşma esnasında ve öncesinde uzlaşmak istediğinizi sıkça dile getirerek pişmanlığınızı göstermek hakimde kanaat uyandıracaktır.

  Müşteki yani davacı kişi ise kesinlikle ilk duruşmaya gitmeli ve davaya katılma istemi yapmalıdır, aksi durumda dava türüne göre sadece kamu davası olarak görülecektir. Davaya katılma durumunda, barodan avukat isteme, itiraz edebilme gibi bir çok eylemleri yapabilirsiniz. Müşteki ilk duruşmadan sonrada davayı takip etmeli ve lehine olacak delilleri toplamalı, uzlaşma talep eden taraf ile Uzlaşma savcılığı vasıtası ile görüşme yapmak davacıya artılar katacaktır. Davanın türüne göre, maruz kalınan zarar davalı tarafından davacıya ödenebilir ve uzlaşarak her iki tarafta kazançlı çıkabilir.

  Dava süresince her iki tarafta ılımlı olmalı ve duruşma salonun da bunu göstermelidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş