1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İlk Ayna ve Aynanın İcadı

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında Küçük Tırtıl tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Tırtıl

  Küçük Tırtıl Yeni Üye

  [​IMG]

  Aynaya duyulan ihtiyaç çok eski zamanlara dayanmaktadır. Yaklaşık dört bin yıl kadar önce Ortadoğu ve İtalya'nın kuzeyinde yanardağ lavlarının parlak artıkları cilalanarak ilk ayna yapılmıştır.

  Gümüşleme yönteminden yararlanarak ayna yapma tekniğini ise 14. yüzyılda Venedikliler geliştirmiştir. Bir cam tabaka arkasına civa sürerek ayna yapma tekniği geliştiren Venediklilerin bu buluşu ile cam parçaları o dönemden sonra bayanların ellerinden düşmez hale gelmiştir.

  Dışbükey aynalar asıldıkları ortamdaki her şeyi yansıtmaktadırlar. Bu aynalar ilk kez Almanya'nın Nürnberg kentinde yapılmıştır. Cam ustaları üfleme yöntemi ile oluşturdukları cam küreleri ortadan ikiye bölerek bunların iç kısımlarını civa tabakası ile kaplamakta ve dış bükey ayna elde etmektedirler.

  Günümüzde ayna yapmak için kullanılan yöntemin temelleri ise 1835 yılında atılmıştır. Alman kimyageri Justus von Liebig tarafından özel bir yöntemden yararlanılarak gümüş nitrat cama tatbik edilerek içindeki gümüşün cama yapışması sağlanmıştır. Böylelikle net görüntü veren aynalar icat edilmeye başlamıştır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş