1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İlişkiler ve İhtiyaçlarımız

Konu, 'Kadın Erkek İlişkileri' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Sevgi, saygı, güven... Bunların hepsi bir ilişkinin temelinde yatan en büyük yapıtaşları olarak bilinmektedir. Peki, karşılıklı ihtiyaçlar bu temelin neresinde olduğu hakkında bir fikriniz var mı? Bir ilişkide hissedilen en temel ihtiyaçlar neler?

  1- İLİŞKİLERDE GÜVEN İHTİYACI

  İnsanların temel ihtiyaçlarından biride güven ihtiyacıdır. İlişkilerimizde güven duymak isteriz. Güvenmediğimiz de ne olacağını bilemediğimizden gerçek anlamda güvenecek bir kişiye ihtiyaç duyarız.

  Herkes ilişkisinde güven arar; yokluğunu hissettiğinde ise eşine karşı kontrol etme isteğinde artış meydana gelir. Çünkü bunu kontrol kendinde olursa, eşinin tepkilerini belirleyebileceğini düşünmeye başlar. Böylelikle kendini güvende hisseder. İlişkilerimizde her şeyi kontrol etme ihtiyacı varsa burada emin olmadığımız şeyler vardır demektir. Güven duygumuzu doyuma eriştirmek için kontrol etme ihtiyacı hissederiz.

  Evlilik; insanların emin olma ihtiyaçlarını, doyurmaya yöneliktir. İnsanların bir çoğu değişmekten korkarlar, rahatlık veren durumun hiç değişmemesini isterler.

  Bazen de kötü giden evliliklerde ya da ilişkilerde sonunu nasıl olacağını bilememek, bitirilmesi gereken bir evliliği sırf alışılmış olanın verdiği eminlik yüzünden kişiler bitirememektedirler. Güven ilişkilerde önemlidir sağlıklı yollarla gelmediği zamanlarda insanlar bunu sağlıksız yollarla baskı, kontrol gibi yollarla elde etmeye çalışmaktadırlar; çünkü güven bir ihtiyaçtır.

  2- İLİŞKİLERDE EMİN OLMAMA İHTİYACI

  Emin olmama da ne diye merak ediyorsunuz değil mi? Emin olunca kendimizi daha huzurlu hissederiz. Stressiz, her şey tanıdık bildik, eşiniz belli ilişkiniz de ne nasıl gidecek çok iyi biliyorsunuz. Eşinizden alacağınız tepki belli vereceğiniz tepki belli. Yani her şeyden eminsiniz sonra ne olur dersiniz? Değişiklik ihtiyacı, Heyecan ihtiyacı, risk alma ihtiyacı.

  Evliliklerde her şey bilinir hale geldiğinde, eşler hep bilindik tepkiler vermeye başladığında can sıkıntısı başlar. Kısaca heyecanın bittiği yerde depresyon başlar. Heyecan yoksa mutsuz olursunuz. İşte tam bu noktada heyecan arayışı içine girersiniz. İlişkinizde farklı beklentiler içine girersiniz. Kısaca heyecan istersiniz.

  İlişkinin başında emin olmak istersiniz, beni sevmeli güvenilir olmalı dersiniz. Fakat eşimiz bir süre sonra bizi sevse ve güven verse de ilişkide uyarılma ya da heyecana ihtiyaç duyarız. Çiftler bu ihtiyaca uygun davranmadıklarında ise sağlıksız ve etik olmayan yollardan heyecan arayışı içine girmeye başlarlar. Erkekler eşlerinin üstüne gül koklarken, kadınlar kendini yemeğe, aşırı spora yada boş işlere vermeye başlarlar.

  İlişkilerde gündelik yaşam aynı şekilde gittiğinde ilişki can sıkıcı hal aldığı için çiftler nedenli nedensiz kavgalara başlamaktadırlar. Kavga, küsme ve barışma süreci ilişkilere heyecan ve belirsizlik getirir. Küsme ne kadar sürecek?, İlk adımı kim atacak?, Barışma nasıl kutlanacak? Tabi küslük süresince eşler birbirine özlem hissetmeleri durumunda ayrı bir heyecanı deneyebilirler. Sırf bu heyecan için kavga eden küsen ve barışan çift sayısı da oldukça fazladır. Bazı çiftler kavga etmemelerinden övünseler de; kavga etmemek aslında o ilişkide daha sessiz ve derinden ilerleyen ciddi bir sorun var demektir.

  3- İLİŞKİLERDE FARKLI OLMA İHTİYACI

  Özgün olma ihtiyacı insan yaşamında insanı tetikleyen bir güçtür. Kişiler birbirinden farklıdır. İlişkilerinde de bu farklılığı görmek isterler. ”Ben herkesten farklıyım”,” Benim herkesten farklı bir özelliğim var”, ”Ben onun gözünde en önemliyim ya da en önemli olmalıyım”, ”O bensiz yapamaz”, ”Ben diğer erkekler gibi değilim”, ”Ben senin bildiğin kadınlardan değilim” gibi sözlerle bunun vurgulandığı zamanlar da olmaktadır.

  Yaşanan her ilişkide farklı, kimsenin yaşadığı bir diğerine benzememektedir. Hiç bir evlilikte ya da ilişki de ne sorunlar ne mutluluklar bire bir benzemediği için kişilerde onların içinde bulundukları ilişkilerde birbirinden farklıdır.

  İlişkilerde, önemli olduğunu hissetmenin yaygın yollarından biri, ihtiyaç duyulma ihtiyacıyla kendini ortaya çıkarabilmektedir. Burada amaç kendini vazgeçilmez kılarak, önemli olma farklı olma ihtiyacını karşılamaktır. Hatta eşi için farklı olabilmek için çocuk sahibi olmak için uğraşan kadın sayısı inanılmaz şekilde çoktur.

  4-İLİŞKİLERDE BENZER OLMA İHTİYACI

  Diyelim ki bir ilişkide birbirinizden çok farklısınız. O zaman ne olur diye mi merak ediyorsunuz? O zamanda birine ait olma ihtiyacı hissetmeye başlayabilirsiniz. Birbirinizde benzer yerlerin olmaması da sizi rahatsız etmektedir. Kişiler ilişkilerinde sevgi ve ait olma karşısındakine benzeme sanki onun bir parçası olmayı hissetmek isterler. Sizi birbirinize çeken birbirinize benzediğiniz yanlarınızdır aslında. Yani ortak noktalarınızdır.
  İlişkilerimiz de bazen kendimizi önemli hissetmemekteyiz. Bu durumda önemli ve özel olmayı talep ettiğimiz de, farkında olmadan eşimizi kendimizden itmeye başlarız. Ona ” Sevilmek istiyorum” talebinde bulundukça tam tersi tepki ile karşılaşırsınız.

  Sevilme isteğini sevme arzusuyla karıştırabilirsiniz. Eşimiz tarafından sevme arzumuz karşılanmadığında ise kendimizi özel hissetmekteyiz. Bu kez de istediğimiz sevgiyi alabilmek için karşınızdaki kişiyi sevgi gösterileriyle boğarsınız. Ve bizden daha da uzaklaşmaya başlarsınız.

  Eğer benzerlik yoksa kişiler bu açığı gidermek için fedakârlıkta bulunmaya başvururlar. Sevdiği kişinin ihtiyaçlarını karşılamak için kendi ihtiyaçlarından vazgeçmekte ya da ertelemektedir. Kendinizi sevilmeye muhtaç konuma getirdiğinizde kaybetmeniz kaçınılmazdır. Sevgide en önemli kural ihtiyacımız olanı eşimize vermekten geçmektedir. Sevilmeye ihtiyacınız varsa sevmelisiniz. İnsanlar sevmeyi, sevildikleri kişilerle gerçekleştirmektedir.


  5- İLİŞKİLERDE GELİŞME İHTİYACI

  İlişkinizde her şeye sahip olsanız bile her gün yeni bir şeyler katıp, her iki taraf da gelişime açık olmazsa ilişki çürümektedir. Duygusal, zihinsel ve ruhsal gelişim için kişilerin birbirlerine zaman ayırmaları gerekmektedir. Gelişmek sadece bir ihtiyaçtır.

  Bunun için eşler birbirlerine gelişimleri için vakit ve imkân bakımından özgür bırakmalıdırlar. Zamanla gelişen bireyler iyi anne baba olup sağlıklı bireyler yetiştirmektedirler. Gelişim insanların nefes almasını sağlamaktadır; bu nedenle kendinize mutlaka nefes alacak alanlar bırakmalısınız.

  6- İLİŞKİLERDE KATKIDA BULUNMA İHTİYACI

  Başkalarına katkıda bulunmak bir ihtiyaçtır. İlişkimizde de karşımızdakine yararımız olduğunu hissetmediğimiz sürece mutlu olamayız.

  Bu yaşamın her alanında olduğu gibi ilişkilerde de çok önemli bir ihtiyaçtır, eğer yararlı olduğumuzu hissetmezsek, ihtiyaç duyulmayı isteriz. Eğer eşimizin bize ihtiyacı olmadığını hissedersek farkında olmadan, çocuğumuzun gelişimine ihtiyaç duyarak büyümesini sağlayabiliriz.

  Evet, eşimizin bize ”iyi ki varsın” demesi onun yaşamına katkımız dokunduğunun bir kanıtıdır. Ve bu insanı çok mutlu etmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş