1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İlişki Sonrası Gebelik Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Konu, 'Gebelik' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Bir kadının korunmadan ilişkiye girmesi, tecavüze uğraması, ilişkiye girmede kullanılan yöntemin başarısızlıkla sonuçlanması gibi sonuçlar doğurması ile ilişki sonrasında gebe kalmamak için çeşitli yöntem denemelerinde bulunuruz. Bu zaman dilimleri ile karşı karşıya kalmanız durumunda progesteron içeren ilaç kullanımları ya da östrojen ile birlikte progesteron hormonu içeren ilaçlardan yararlanarak gebelik durumunun önüne geçebilirsiniz.

  Progesteron hormonu içeren ilaçlar tez doz ya da 12- 24 saat ara ile kullanılmak koşulu ile iki doz halinde kullanılabilen ilaçlar şeklinde tüketilebilmektedir.İlişkiden sonra ne kadar erken kullanılırsa etkisi o kadar artış göstermektedir. İlişki sonrası 3 gün içinde içilmelidir. 5 gün sonrası içilirse etkinliği o kadar orta seviyeye inmektedir.

  Östrojen ve progesteron hormonu içeren ilaçlarda iki doz halinde kullanılan ilaçlarda olanaklar el verdiğince erken alınmalıdır. Doktora başvurduğunuz zaman size hangi markada hangi ilaç tercihinde bulunmanız gerektiğini söyleyecektir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş