İlginç Psikolojik Hastalıklar

elnur

elnur

Yeni Üye
Beynimizin çalışma mekanizması çok farklıdır. Uyurken, çalışırken, düşünürken..... kısacası farklı aktivitelerde bulunurken farklı çalışır. Bizim bilmediğimiz, görmediğimiz hatta algılamadığımız birçok şey beynimiz tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bu da beynin zaman zaman farklı algılar ve görüntüler göstermesine sebep olur. Bu uyarımların kronikleşmesi sonucunda farklı psikolojik hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Bu yazımda sizlerle ilginç psikolojik hastalıkları paylaşmak istiyorum. İşte bunlardan bir kaçı:

*Othello sendromu: Bu hastalıkta hasta sevdiği kişiyi delirecek düzeyde kıskanabilmektedir. Kıskançlıkları sonuç olarak kafalarında birtakım senaryolar üretmesine neden olur ve sonuç olarak sevdiği kişiye zarar verme boyutuna varan sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Bu hastaların normal kıskançlık yaşayan kişilerle alakası yoktur.

*Yabancı el sendromu: Beynin iki yarımküresinde iletişimsizlik sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Hasat eli ile tuttuğu nesnenin ne olduğunu ilk aşamada anlamazken bir süre sonra el kontrolden çıkarak istemsiz olarak hareket etmeye başlar.

*Olfaktör referans sendromu: Kişi çevresine sürekli koku yaydığını düşünür. Bu kişiler toplum içine giremedikleri gibi aynı zamanda etraflarına kötü koku yaydıklarını düşündükleri için sürekli özür dilerler. Zamanla evlerine kapanırlar.

ilginç-psikolojik-hastalıklar.jpg


*Capgras sendromu: Bu hastalık şizofren hastalığının bir türü olup kişinin kendi yerine ya da etrafına başkalarının geçtiğini düşünür. Hayatlarının başkaları tarafından kontrol edildiğine inanan hastalar sürekli tetikte durup kendilerini korurlar.
 
Üst