1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İki Bayram Arasında Düğün Caiz mi?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Halkımız arasında yaygın bir inanışa göre İki bayram arasında nikah veya düğün olmaz mı? İki bayram arasında evleneceklerin Dinen bir engelle karşı karşıya gelmesi durumu var mı?

  Bilindiği gibi Türkiye'de düğünler hep yaz aylarında yapılır düğünlerin en yoğun olduğu zaman dilimi ise Ağustos ve Eylül ayları arasındaki zaman dilimidir. Son dönemlerde Ramazan ve Kurban Bayramları yaz aylarını denk geldiği için halk arasında bir tedirginlik söz konusu olmakta örnekleyecek olursak ; bu yıl 17 Temmuz Ramazan Bayramı 24 Eylül ise Kurban bayramı yani tam düğün mevsimi iki bayram arasına geliyor.
  Nikah.jpg
  Diyanet işleri iki bayram arasında nikah yaparak düğün yapacaklara müjdeli haberi verdi, Dinen iki Bayram arası nikah yapmakta bir sıkıntı yok hatta Peygamberimiz Hz. Muhammed ile Hz Ayşe annemiz Şevval ayında evlenmişlerdir bu referans tüm sorularınızın cevabı niteliğindedir.

  Peki neden iki Bayram arası düğün yapılmaz inancı bu kadar toplumumuzu sardı?

  Bu olay yine İslam öncesi Araplara dayanır, O zamanlar Şevval ayında yaşanan veba hastalığı nedeni ile bu ay uğursuz sayılmış ve böyle bir uygulama çıkmış günümüze kadar da uzanmıştır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş