1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ihlara Vadisine Nasıl Gidilir?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Ihlara vadisi nerededir
  Ihlara vadisinin özellikleri
  Ihlara vadisi hakkında ansiklopedik bilgi
  Ihlara vadisi resimleri

  Ihlara Vadisi belkide hepinizin hayatında birkez de olsa duyduğu ama görme fırsatı bulamadığı eşsiz güzellikleri içinde barındıran bir doğa güzelliğidir.

  Aksaraya 40 km uzaklıkta bulunan Ihlara vadisi Hasandağı volkanından püsküren lavları akarsuyun aşındırması sonucunda oluşmuştur.
  [​IMG]

  Ihlara vadisi 14 km uzunluğunda ve yer yer 150 metre yüksekliğinde olan çok geniş bir vadidir. Turistik gezilere açılmış olan vadiye tam sayamasamda yaklaşık olarak 390 merdivenle inilebiliyor. Merdivenler inerken sorun olmasada çıkışta baya zorluyor turistleri.

  Peki neler var bu vadinin içinde ki yerli ve yabancı turistler akın ediyor bu bölgeye?
  Evet yukardada söylemiştik turistlerin büyük ilgi gösterdiği Ihlara Vadisi doğal olarak oluşmuş bir güzellik olmasının yanısıra kayaların içine oyulmuş olan yapılarlada adından bahsettirmektedir.

  Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunmaktadır. Ihlara vadisi'nde kiliselerdeki süslemeler VI.yüzyılda başlayarak XIII. yüzyılın sonuna kadar devam etmiştir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Ihlara vadisi içerisinde ziyarete açılan toplam 6 tane kilise mevcuttur. Bunlar:

  Ağaçaltı Kilisesi
  Pürenliseki Kilisesi
  Kokar Kilise
  Yılanlı Kilise
  Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi
  Sümbüllü Kilise'dir. Yukarda çektiğim resimler "Ağaçaltı kilisesi" ve "yılanlı kilise'ye aittir. Yılanlı kilise çıkışında karşılaştığım yılandan sonra geziyi kısa kesmek zorunda kaldım bu nedenle resimler biraz kısıtlı kusura bakmayın artık :)
   
 2. p

  pozell Yeni Üye

  Ihlara vadisine gitmiştim navigasyon yardımıyla çok güzel yerler şiddetle tavsiye ederim.
   
 3. r

  rodali Yeni Üye

  merdivenleri inip cikmanin iskence olduu hatta kosarak cikmanin ölum oldugu ama gusellik abidesi, huzur kaynagi olduğu söyleniyor :) gitmek lazım :)
   
 4. M

  Mina Yeni Üye

  Ihlara vadisi görülmeye değer güzelliklerden sadece bir tanesi orayı gezerken evet çok yoruluyorsunuz ama ne yazıkki bunu gezerken pek anlamıyorsunuz acısı sonradan cıkıyor :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş