1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İdeografik Yazı (İdeogram)

Konu, 'Edebiyat' kısmında sare tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sare Yeni Üye

  İdeografik Yazı

  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  İdeogram örneği-1
  [​IMG]  İdeogram ya da ideografik yazıda kelimenin harfleri gösterilmeden doğrudan doğruya fikri ifade eden işaret olarak tanımlanmakta olup, kısaca, Çince, Japonca gibi bazı yaşayan dillerdeki veya eski Mısır dili gibi bazı ölü dillerdeki, harflerin (fonogramların, sesi temsil eden işaretlerin) bulunmadığı yazı sistemlerinde kullanılan, bir sözcüğü veya bir fikri temsil eden grafik semboldür.Terim Yunanca’da fikir anlamındaki idea (ἰδέα) sözcüğü ile yazmak anlamındaki grafo (γράφω) sözcüğünden türetilmiştir.

  Günümüzde aynı anlama gelmek üzere logogram terimi de kullanılmaktadır. Bu yüzden günümüzde ideogramların bulunduğu yazı sistemlerine logografik yazı sistemleri adı verilmektedir. İdeogram zaman zaman piktogram ile karıştırılır. Her ikisinde de resmetme yoluyla temsil etme sözkonusuysa da piktogram daha ziyade somut bir şeyi temsil eden bir semboldür.


  İdeogram örneği-2
  [​IMG]
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  [​IMG]

  ideogram gerçekten karışık
   

  Ekli Dosyalar:

 3. c

  cd_okyanus Yeni Üye

  Peki ideografik yazı tarihçesinde tutunda, ideografik yazılara örnekleri ile, piktogram örnekleri arasında benzerlikler varmıdır ? yoksa aynımıdır
   
 4. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  karmakarışık nasıl anlıyor insanlar bunu
   
 5. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  İdeografik olsun edebiyat osun hakim oldugum konular degildir maalesef ancak gecmiste bu konulara agirlik veren birkac tanidiklarim vardi kötu bir dal degil aslinda.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş