1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İbrahim Subaşı Hoca Hakk'a Yürüdü

Konu, 'Haberler' kısmında msyp tarafından paylaşıldı.

 1. m

  msyp Yeni Üye

  İbrahim Subaşı Hoca Hakk'a yürüdü
  İbrahim Subaşı Hoca Vefat Etti

  İslama Büyük Hizmet eden hoca Efendi,
  Yüzlerce talebe ve hoca yetiştir Niksarlı din alimlerinden İbrahim Subaşı Hoca Hakk'a yürüdü. Uzun bir süredir rahatsızlığı bulunan Subaşı'nın cenazesi Fatih Camii'nden kaldırılacak.


  Yüzlerce talebe ve hoca yetiştir Niksarlı din alimlerinden İbrahim Subaşı Hocaefendi, bu sabah İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti.

  Bir dönem Dersaadet Kitabevi'nde birikimlerini talebeleri ile paylaşan Subaşı'nın cenazesi yarın ikindi namazına müteakiben Fatih Camii'nden kaldırılacak.

  [​IMG]
  İslami bilimlerin Osmanlı Kültüründen günümüze aktarılmasında köprü oldu. Son döneminde uzun süren rahatsızlıkların akabinde bugün Hakk'a yürüdü.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  İbrahim Subaşı Hoca Efendi Kimdir ?
  islam alimi İbrahim Subaşı Eserleri nelerdir ?
  Hoca İbrahim Subaşı

  1926’da Tokat’ın Niksar ilçesinde dünyaya geldi. İslami ilimleri kendi beldesinde Dursun Gümen Hoca’dan aldıktan sonra 1953 yılında İstanbul’a geldi. Zamanın hocaefendileri Ömer Nasuhi Bilmen, Bekir Haki Efendi, Ermenekli Saffet Efendi ve Abdullah Güzelyazıcı’dan uzun seneler ilim tahsil etti. Sırası ile İsmailağa, Haydar Kaptanpaşa, Beyoğlu Kamer Hatun, Kasımpaşa Büyük camilerinde imam-hatiplik yaptı. Bursa Karacabey ve Şile’yi müteakip uzun yıllar İstanbul Fatih ilçesinde vaizlik ve Müftü vekilliklerinde bulundu. 1982 senesinde emekli oldu. Aralarında Başbakan R.Tayyip Erdoğan, İBB Başkanı Kadir Topbaş ile diyanet ve üniversite camiasından çok sayıda akademisyenin ve din adamının da bulunduğu yüzlerce aydının yetişmesinde rol oynadı. İlmi çalışmalarda bulundu. Bilinmeyen birçok eserin gün ışığına çıkarılmasına vesile oldu. Geleneksel Sanatlarımızın gelişmesine destek verdi. Biri kız, beş evladı dünyaya geldi. Aynı zamanda FSMVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı’nın da babasıdır. Emekliliğinden sonra da uzun yıllar edindiği ilimleri çeşitli ortamlarda ve son yıllar Dersaadet Kitabevi’nde talebeleri ile paylaştı. Eskilerin “Hallalül Müşkilat” dedikleri bir yapıya sahip olup, kendisine herhangi bir kaynağa nasıl ulaşılabileceği, ya da herhangi bir müşkilin nasıl halledileceğini soranlar onda mutlaka bir cevap bulurlardı. Araştırmacıları yüreklendirir ve yönlendirirdi. Kitap sevgisi, ilim aşkı ve esprili kişiliği ile tanınan İbrahim Subaşı Hocaefendi, İslami bilimler alanındaki Osmanlı tecrübesinin günümüze aktarılmasında köprü şahsiyetlerden biri oldu.

  Eserleri:

  • Hulasatü’l-Beyan Fi Tefsiri’l-Kur’an - 1-15 Cilt (Osmanlıcadan Günümüz Türkçesine)

  • Usulü Fıkıh Dersleri / Ali Haydar Efendi (Osmanlıcadan Günümüz Türkçesine)

  • Makamat / İmam-ı Birgivi (Tahkik)

  • Risaletü’l-Musafaha / İmam-ı Birgivi (Tahkik)

  • Er-Risale Fi’z-Zikri’l-Cehri / İmam-ı Birgivi (Tahkik)

  • Mihakkü’s-Sufiyye / İmam-ı Birgivi (Tahkik)

  • Cilau’l-Kulub / İmam-ı Birgivi (Tahkik)

  Mekânı Cennet olsun.

  [​IMG]
   
 3. a

  aysima Yeni Üye

  Mekanı Cennet olsun Allah Rahmet eylesin
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş