1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hz. Musa'nın Hayatının Özeti

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında abdurRAHMAN tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abdurRAHMAN Yeni Üye

  Musa Peygamberin hayatı ve yaşantısı, İsrail oğullarına gelen Hz. Musahayatı özeti, Hz. Musanın hayatınıkısaca ekleyebilirsiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Hz. Musa, İmran'ın oğludur,Onun babası Yahser, onun da babası Kahes'dir. Musa peygamber ailesiyle iyi geçinirdi. Onları severdi... Levi kabilesindendir, Yakup'un soyundan gelir ve Annesi Yocheveddir. Kızkardeşi Meryem, erkek kardeşinin adı ise Harundur.

  Musa peygamber Mısır'da devlet terörünün acımasızca sürdürüldüğü yıllarda dünyaya gelmişti Dönemin firavunu, İsrâiloğullarının erkeklerini hadım ettiriyor, yeni doğmuş oğlan çocuklarını ise öldürtüyordu Mûsâ aleyhisselama hamile olan anne ise korku ve heyecanla gün saymaktaydı

  Derken doğum gerçekleşti ve Allahü teala tasalı anneye; "son derece sevimli" bir oğlan çocuğu lütfetti Ne yapacağını bilemeyen anne, çocuğunu canilerden koruyabilme telaşına düşmüştü Bu arada, birbiri ardınca mucizeler de sökün etmeye başladı Anne, kalbine gelen kuvvetli ilhamlar sayesinde endişelerinden kısmen kurtuldu Allahü tealanın verdiği bu ilhamlar; "Onu emzirmesini, bir tehlike karşısında suya bırakmasını ve boğulmasından korkmamasını, ayrılığından kederlenmemesini" emrediyor, "Yine kendisine geri döndürüleceğini ve peygamberlikle şereflendirileceğini" de vaad ediyordu

  Bunun üzerine anne, bir sandık yaptırarak ciğerparesini içine koyar ve Nil nehrine bırakır Kızına da nereye gittiğini takip ettirir Sandık, sularda sürüklenerek Firavunun sarayının kenarına kadar gelir Saray mensupları, onun içerisinde buldukları nurtopu gibi bebeği, Firavn'ın karısı Âsiye hanıma getirirler.

  Firavn, olayı duyar duymaz çocuğun öldürülmesini emretmiştir ama, Âsiye hanım onu öz oğlu gibi savunarak teslim etmez Fakat bu savunmasını çok ince bir siyaset takip ederek yapar Firavunu ikna ettikten sonra çocuğa bir süt anne aramaya başlar Ne var ki çocuk, hiçbir süt anneyi kabul etmez Derken Allahü tealanın verdiği "Onu sana döndüreceğiz" sözü gerçekleşir ve kalbi buruk anne yavrusuna kavuşmuş olur Mûsâ aleyhisselam sarayda büyümeye başlar Âsiye hanım ona oğlum diye hitab ederek herkesin saygı göstermesini sağlar

  Efendimiz Mi'rac gecesi görüştükleri Hazret-i Musa'yı uzun boylu, fazlaca esmer, saçı ve vücudu toplu olarak tarif etmişlerdir Asrı Seadette Yemenli Şenue kabilesinin erkeklerine benzetmişlerdir Şenu erkekleri uzun boylu, karayağız ve kıvırcık saçlıydılar Hazret-i Mûsâ büyüyüp olgunlaşınca başına garip bir kaza gelir Bir israiloğlu ile bir kıptinin kavgasını ayırmak isterken istemeden kıptinin ölümüne sebep olur İdam edilmek üzere erendığını öğrenince de, Medyen şehrine hicret etmek zorunda kalır Bu olay Hazret-i Mûsâ'nın hayatının dönüm noktasıdır Burada Şuayb aleyhisselamın damadı olur 10 sene yanlarında kaldıktan sonra, Mısır'a dönmeye karar verir Kayınpederinden izin ister İmam-ı Nesefi ve Ebussud Efendinin tespitlerine göre istikamet Mısır'dır Güvenle yaşadığı Medyen'den niçin ayrılmak istemişti? Bazı kaynaklarda onun, Mısır'daki annesini ziyaret etmek için büyük arzu duyduğunu ve böylece yola çıktığını kaydedilmiştir Mısır'a dönerken yanında hanımı, çocukları ve koyunları vardır Öldürülmek üzere arandığı bir ülkeye niçin kesin dönüş yapar gibi yakınlarını da beraberinde ***ürmek istemişti? Allahü tealadan aldığı bir vahiy gereği diyemeyiz zira henüz peygamber olmamıştır Burada akla gelebilecek ilk ihtimal, Mısır'daki ölüm cezasının kalkmış olmasıdır Kur'ân-ı Kerîm, i'cazı gereği ayrıntılardan bahsetmez Tevratta; "(Medyen'de geçen) Bu uzun süre esnasında Mısır kralı öldü" şeklinde çok ilginç bir ayrıntı vardır Eğer doğruysa, yeni firavunun tahta çıkması şerefine Mısır'da ölüm cezalarının kaldırılması gibi hatırı sayılır bir sosyal gelişme olmuş olabilir Dönüş yolunun açıldığını gören Hazret-i Mûsâ, aile efradını ve mallarını alarak Mısır'a dönmeye kara vermiş olabilir

  Yarı yolda peygamberlikle şereflenir Firavunla yaptığı uzun mücadeleden sonra, İsrâiloğullarının Mısırdan göçü için "eman" alır Bu arada firavn, göç eden topluluğu imha etmek için peşlerine düşer ve Süveyş körfezi kıyılarında arkalarından yetişir Burada büyük bir mucize meydana gelerek deniz yarılır İsrâiloğulları karşı kıyıya geçerler ama peşlerine düşen firavn boğulur Böylece Mısır dönemi geride kalır.

  [​IMG]

  Musa'yı İsrailoğulları'na seslenirken tasfir eden resim
   
 3. k

  kimse Misafir

  Çok güzel yazmissiniz harika olmus süperrrrrrrrrmla asda as asd
   
 4. m

  mlisa Misafir

  özet deiğiniz bu kadarmı ben bunu 3 yıla kadar zor bitiririm
   
 5. daha kısa yokmuuuu
   
 6. M

  Mal Adam Misafir

 7. i

  irem mali Misafir

  çok güzel olmuş kim yazdıysa ellerine sağlık
   
 8. d

  derinceli Misafir

  çok uzun özet dedik be
   
 9. k

  keziban Misafir

  bu çok uzun daha kısası yokmu ama güzel olmuş ellerinize sağlık
   
 10. u

  umutcan Misafir

  HZ MUSA'NIN HAYATI


  Hz. Musa da Kuran’ın birçok yerinde başından geçen olaylar anlatılan bir peygamberdir. Kendisine kutsal kitaplardan biri olan Tevrat gönderilmiştir. Fakat Tevrat, Musa Peygamberin ölümünden sonra insanlar tarafından değiştirildiği için günümüzde asıl hali bulunmamaktadır. Ama değiştirilmiş şeklini Museviler hala kutsal kitap zannederek okumaktadırlar. Günümüzdeki Musevilerin okuyup inandıkları bu kitap, Musa Peygamberin getirdiği kutsal kitap olmadığı için onlar doğru bir inanışa sahip değildirler.


  Tevrat, Musa Peygamberden sonra bazı kötü niyetli insanlar tarafından değiştirilmiştir. Bu nedenle günümüzde okunan Tevrat Allah'ın Hz. Musa'ya gönderdiği orijinal halinden çok farklıdır.

  Biz Hz. Musa’nın yaşamı ve güzel ahlakı ile ilgili tüm bilgileri Kuran’dan öğreniriz. Kuran’da bildirildiğine göre, eski Mısır hükümdarlarına “firavun” denirdi. Bunların bir çoğu Allah’a inanmayan, kendilerini kutsal bir kişi gibi gören, çok kibirli insanlardı. Musa Peygamberi de Allah bu firavunların en zalimlerinden birisine göndermişti.

  Hz. Musa’nın hayatından bize haberler veren ayetleri okurken üzerinde durulması gereken önemli bir konu, kaderdir. Hz. Musa’nın Firavun’un sarayına gönderilişi şöyle olmuştur:

  Tam Hz. Musa’nın doğduğu sırada, Firavun zalimce bir emir vermiş ve ülkesindeki tüm erkek çocukların öldürülmesini istemiştir. Hz. Musa da ölüm tehlikesiyle karşılaşmıştır. Ancak Allah Hz. Musa’nın annesine oğlunu suya bırakmasını söylemiş ve sonunda onu Firavun’un alacağını ve onun kendisine geri dönüp peygamber olacağını bildirmişti. Annesi Hz. Musa’yı bir sandığın içine yerleştirerek suya bıraktı. Nehirde başıboş ilerleyen bu sandık bir süre sonra Firavun’un karısı tarafından bulundu ve Hz. Musa daha bebekken büyütülmek üzere saraya alındı. Böylece Firavun, ileride kendisine Allah’ı anlatacak, yanlış fikirlerine karşı koyacak olan insanı, bilmeden yanına almış ve büyütmüştür. Herşeyi bilen Allah, Firavun’un Hz. Musa’yı nehirde bulup, onu sarayında yetiştireceğini de bilmektedir.


  Mısır hükümdarlarına "firavun" denirdi. Bunların bir çoğu Allah'a inanmayan, kendilerini kutsal bir kişi gibi gören, çok kibirli insanlardı.

  Hz. Musa doğduğunda onun bir sandık içinde suya bırakılacağı, Firavun’un onu bulacağı, sonunda ise Hz. Musa’nın bir peygamber olacağı belliydi. Çünkü Allah onun kaderini öyle belirlemişti. Allah bunu Hz. Musa’nın annesine bildirdi.
  Burada Hz. Musa’nın hayatındaki tüm detayların en ince ayrıntısına kadar Allah Katında kaderde belirlenmiş olduğuna ve aynen takdir edildiği gibi gerçekleştiğine dikkat etmek gerekir.

  Hz. Musa büyüdükten sonra Mısır’dan ayrıldı, bir süre bir başka ülkede yaşadı ve sonra da Allah onu peygamber olarak görevlendirdi. Ve Musa Peygambere yardımcı olarak kardeşi Hz. Harun’u gönderdi.


  İsrailoğulları Mısır'da Firavun yönetimi tarafından köleleştirilmişlerdir. Yukarıda ağır işlerde çalıştırılan insanlar görülüyor.


  İkisi birden bu zalim Firavun’un karşısına çıkıp Allah’ı ve O’nun emirlerini anlattılar. Musa Peygamberin yaptığı çok zor bir işti. Çünkü Allah’ı inkar eden çok zalim bir hükümdarın karşısına çıkıp çekinmeden onu, Allah’ı tanımaya ve O’na ibadet etmeye çağırmıştı. Kuran’da Hz. Musa’nın bu daveti şöyle anlatılmaktadır:

  Sonra bunların (peygamberlerin) ardından Musa'yı ayetlerimizle (sözlerimiz-delillerimizle) Firavun'a ve önde gelen çevresine gönderdik; onlar ona (ayetlerimize) haksızlık ettiler. İşte bozgunculuk çıkaranların nasıl bir sona uğradıklarına bir bak.


  Zalim Firavun, Musa Peygambere inanan topluluğu esir tutuyor, onları köle olarak çalıştırıyordu.

  Musa dedi ki: "Ey Firavun, gerçekten, ben alemlerin Rabbinden (yani bütün herşeyi yaratıp düzenleyenden) bir elçiyim."

  "Benim üzerimdeki yükümlülük, Allah'a karşı ancak gerçeği söylemektir. Rabbinizden size apaçık bir belge ile geldim. Artık İsrailoğullarını (Musa'nın kendi toplumu) benimle gönder." (Araf Suresi, 103-105)

  Firavun ise kendini beğenmiş ve kibirli bir insandı. Bütün gücün kendinde olduğunu zannedip Allah’a başkaldırmıştı. Halbuki Firavun’a o gücü, malı ve toprakları veren de Allah’tır. Ama Firavun akılsız olduğu için bu gerçeği anlayamamıştır.


  Firavun'un bütün inananları yok etmeyi düşündüğü anlaşılınca iman edenler Hz. Musa önderliğinde Mısır'dan kaçtılar.

  Hz. Musa’ya karşı çıkan ve iman etmeyen Firavun, daha önce de söylediğimiz gibi, çok zalim bir insandı. Musa Peygambere inanan topluluğu (İsrailoğulları) esir tutuyor, onları köle olarak çalıştırıyordu. Sonunda Firavun’un Hz. Musa’yı ve bütün inananları yok etmeyi düşündüğü anlaşılınca bu topluluk Hz. Musa önderliğinde Mısır’dan kaçtı. İsrailoğulları ve Hz. Musa, önlerine çıkan denizle arkalarından gelen Firavun’un ordusu arasında kaldılar. Ama Musa Peygamber böyle çaresiz gibi görünen bir durumda bile asla umudunu ve Allah’a güvenini kaybetmedi. Allah, bir mucize yaratarak inananların geçmesi için denizi ikiye yardı ve denizde bir yol açtı. Bu, Allah’ın Musa Peygambere verdiği büyük mucizelerden birisidir. İnananlar geçince deniz kapandı, onları takip eden Firavun ve ordusu ise suda boğuldular.

  Allah Kuran'da bu mucizevi olayı şöyle bildirmektedir:

  Firavun ailesinin ve onlardan öncekilerin gidiş tarzı gibi. Onlar, Rablerinin ayetlerini yalanladılar; biz de günahları dolayısıyla onları helak ettik. Firavun ordusunu suda boğduk. Onların tümü zulmeden kimselerdi. (Enfal Suresi, 54)


  Hz. Musa ve yanındakiler önlerine çıkan denizle, arkalarından gelen Firavunun ordusu arasında kaldılar. Ama Musa Peygamber asla umudunu ve Allah'a olan güvenini kaybetmedi. Allah, inananların geçmesi için denizi ikiye yardı ve denizde bir yol açtı. Bu, Allah'ın Musa Peygambere verdiği büyük mucizelerden birisidir. İnananlar geçince deniz kapandı, onları takip eden Firavun ve ordusu ise suda boğuldular.


  Tam öleceğini anladığı sırada Firavun Allah’a inandığını söyleyerek kendisini kurtarmasını istemiştir. Fakat son andaki bu pişmanlığı fayda etmemiştir. Çünkü Allah, yaptığımız hatalardan ancak samimi olarak pişman olursak bizi affedeceğini bildirmiştir. Allah çok bağışlayıcıdır. Ama insanın tam öleceğini anladığı sıradaki pişmanlığı, samimi ve zamanında duyulan bir pişmanlık olmadığından fayda etmeyebilir. Firavun’a da böyle olmuştur. O halde bizim unutmamamız gereken şudur: Hayatımız boyunca Allah’ın hoşnut olacağı şekilde yaşamalı ve Firavun’un düştüğü hataya düşmemeliyiz. Çünkü hayatımızı Kuran’a uygun güzel bir ahlakla geçirmezsek, Kuran’da emredilenleri yapmazsak, ölüm anında pişman olmamız fayda etmeyebilir.
   
 11. e

  efe akdas Misafir

  olm biizde kısa bişe dedik ama bu çıktı nese yazcaz artık
   
 12. s

  sevda coşkun Misafir

  amaaaaaaan çooooook kısaydı dermişim
   
 13. e

  evvvvvvvvvvvet Misafir

  çok sağolun çooooooooooook yarımcı oldunuz
   
 14. s

  selamunaleyküm Misafir

  kim yazdıysa çok ama çok güzel olmuş ellerine sağlık
   
 15. m

  misafir Misafir

  çok güzel bir site
   
 16. m

  mücahit08 Misafir

  çok güzel olmuş elinize salık allah razı olsun
   
 17. B

  Burak Koç Misafir

  Koskaca peygamberin hayatinin özetinin ne kadar olmasini bekliyordunuz ?
   
 18. a

  akılı Misafir

  umutcan saol yaaaa iyi olmuş
   
 19. y

  yyyyyy Misafir

  bu ne yaaa kısa dedik :((
   
 20. G

  Gebruikersnaam Misafir

  çok uzun yaa acil daha kısa
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş