1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hz. Muhammed (sav)'e Sevdalı Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında ada tarafından paylaşıldı.

 1. a

  ada Yeni Üye

  [​IMG]
  Hz. Muhammed (sav) sevdalı çocuk yetiştirmek için neler yapılmalı

  Resulullah,a seven çocuk büyütmekYaşadığımız bu asır mü'minler açısından "örnek insan hasreti"nin çekildiği ve "örnek insan ihtiyacı"nın giderilemediği çorak bir asırdır. Müslümanlar hiçbir asırda bu kadar örnek insan hasreti çekmemişler ve bu kadar örnek insan ihtiyacını giderememe fukaralığıyla karşı karşıya gelmemişlerdir. Bunun en büyük sebebi Müslümanların Peygamberlerinin Allahû Teâla tarafından kendilerine bir "Üsve-i Hasene" (Güzel Örnek/Önder) olarak gönderildiğinin şuurunda olmamalarıdır. Veya bu gerçeği bilerek veya bilmeyerek ihmale uğratmalarıdır. Rabbimizin uyarısı:
  "Şüphesiz sizin için Allah'ın Rasûlü'nde Üsve-i Hasene/güzel örnek vardır." (Ahzab Sûresi/21)
  Rasûlüllah (sav)'ın hayatı bir güzellikler yumağıdır. Güzel bir hayat yaşamak ve güzel sözlülerden olmak isteyen herkes için Rasûlüllah (sav)'ın hayatında örnek vardır. Şunu bilelim ki; İslâm ümmeti için yegâne hayat örnek ve önderi Hz. Muhammed (sav)'dir. O'nu tanımak ve O'na uymak Allahû Teâla'yı tanımanın ve sevmenin alâmeti kılınmıştır. Allahû Teâla buyuruyor:
  "De ki siz gerçekten Allah'ı seviyorsanız Bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve suçlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok esirgeyici ve bağışlayıcıdır." (Âli İmran Sûresi/ 31)
  Allahû Teâla'yı sevmenin yolu Peygamberi Hz. Muhammed (sav)'e tabi olmaktan geçer. Tabiî ki Peygamber (sav)'e tabi olmak için de önce O'nu tanımak ve sevmek gerekir. Peygamber (sav)'i sevmeyen ve O'nu tanımayanlar O'na tabi olamazlar. Bu nedenle diyoruz ki; yeryüzünde Müslüman anne ve babaların sorumluluklarından birisi de kendi çocuklarına "Peygamber muhabbeti"ni aşılamalarıdır. Yani onları Peygamber (sav) ile buluşturmalarıdır. "Peygamber muhabbeti" yani Peygamber sevgisi genelde bütün insanlar için özelde ise çocuklar için bir ihtiyaçtır. Bundan ötürüdür ki ashâb-ı kirâmın kendi çocuklarına Kur'an ayetlerinden sonra öğrettikleri ilk şey Rasûlüllah (sav)'ın sireti ve sünneti olmuştur. Hz. Sa'd b. Ebi Vakkas (ra) diyor ki: "Allah Rasûlü (sav)'nün gazvelerini çocuklarımıza tıpkı Kur'an'dan bir sûre öğretir gibi öğretir ezberletirdik." (Terbiyetü'l Evlad Fi'l İslâm/Abdullah Nâsih Ulvan: 1/310 Suriye/1981)
  Rasûlüllah (sav)'ın siretinden ve sünnetinden habersiz yetiştirilen bir çocuk medenî olamaz aksine bedevî olur. Çünkü Rasûlüllah (sav)'ı tanımayan bir çocuktan medenî davranışlar beklenilmez. Şayet bugün çocuklarımızdan komşularımız çevremizdeki insanlar rahatsız oluyorlarsa bu onları Rasûlüllah (sav)'ın sevdalıları haline getiremediğimizdendir. Sahâbe neslinden Vehb b. Münebbih (ra) der ki: "Rasûlüllah (sav) yanan bir mumun yanından geçse rüzgarıyla mumun alevini söndürmez kamışlar üzerinde yürürse ses çıkarmazdı!" Düşünün apartman hayatı yaşayan bir mü'min anne ve babanın çocuğu bu Peygamber'e sevdalanmışsa komşularını rahatsız etmesi mümkün müdür?
  Peygamber sevgisi medenîliğin mayasıdır. Peygamber (sav)'in hayat ve faaliyetini yaşamın bütün safhalarında çocuklarımız için yegâne örnek kılmak bütün iş ve hareketlerinde konuşmalarında O'na uymalarını sağlamak onları medenî olarak yetiştirmektir.
  Rasûlüllah (sav)'ın Medine'ye gelişini "Taleal Bedrü Aleyna?" (Dolunay Veda tepelerinde üzerimize doğdu/ Allah'a dua eden bulundukça şükür bize vacib oldu!) neşidesiyle karşılayan sevinçli Medineli çocuklar Rasûlüllah (sav)'a sevdalandırılmış çocuklardı. O çocukları Rasûlüllah (sav)'a sevdalandıran anne ve babalar Rasûlüllah (sav)'ı evlerine misafir etmeye hazır anne ve babalardı.
  Ailece Peygamber (sav) ile buluşma anına hazır olmalıyız. Çocuklarımızın istikbalini Peygamber sevgisinde aramalıyız. Çocuklar yaratılışları itibariyle Allahû Teâla katında insanın kurtuluşuna sebeb olan kalb-i selime benzerler. Bundan ötürüdür ki "Çocuklar gibi olmadıkça Cennet'e giremezsiniz" denilmiştir.
  Güller gibi dünyaya gelen çocuklarımızın ihanete uğramış birer emanet durumuna düşmemeleri kendileriyle beraber bütün ufukları ateşe vermemeleri çağlarının son sömürgesi durumunda olmamaları ve çocuksu şölenlerinin bitmemesi için Peygamber sevgisine hava gibi su gibi ihtiyaçları vardır. Onların bu ihtiyaçlarını mutlaka gidermeliyiz. Çocuklarını Peygamber sevgisinden mahrum bırakanlar onlara en büyük kötülüğü edenlerdir
   
 2. a

  açelya Yeni Üye

  Hz Muhammed (SAV) Efendimizin hayatını okuduktan sonra sevmeyecek çocuk olacağını düşünmüyorum
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş