1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hürremin Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Hürrem Sultanın Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?
  Kanuni Sultan Süleymanın Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?
  Hürremin Oğlu Sultan Cihangir'in Hastalığı Neydi

  Şehzade Cihangir Kambur olduğundan sıkıntılı bir hayat geçirmiştir.

  [​IMG]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Şehzade Cihangir, 1531 ve 1553 yılları arasında yaşamış Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın çoçuğudur. Hürrem Şah'ın doğurduğu 4. şehzadedir.

  Adına Kurulan Semt
  Kanuni onun adına bir semt kurarak unutturmamaya çalışmıştır ve kaybettiği oğlu Cihangir adına Cihangir adlı semti kurmuştur.
   
 3. T

  TAHAM Yeni Üye

  Şehzade Cihangir ise 1530 doğumludur.

  Haseki Hürrem Sultan (1), oğullarından Bayezıd'ı çok sevdiği için onun Padişah olması için çok çalışmış, dolayısıyla bazı entrikalar çevrilmiş, ilk kurban, Padişah Kanunî Sultan Süleyman'ın da çok sevdiği Mustafa olmuştur. 1553 yılında Şehzade Mustafa, Karaman Ereğlisi'nin bir konak ilerisinde Aktepe'de Ordugâh çadırına gelince, diğer paşalar-vezirler gelmiş, el-etek öpmüş, önüne düşüp babası Kanunî'nin elini öpmek üzere Divanhâne'ye gelindiğinde, O'nu yalnız bırakarak, kendisini yedi dilsiz karşılamış, boğmak için üzerine atlamışlar, Şehzade Mustafa çevikliğiyle bunlardan kurtulmayı başarıp babasının yanına kaçarken, Saray Hademelerinden Zal Mahmud Ağa ( Zal Mahmud Paşa -Eyyüp'de Cami ve medresesi bulunmaktadır. Mimar Sinan İnşa etmiştir ) arkasından yetişerek şehzadeyi altına almış ve boğmuştur., Kanunî Sultan Süleyman da bu iniltileri dinlemiş, hakikati çok geç farketmiştir.

  Cihangir ise, bu sırada Orduğâhda bulunuyordu. Bu hadiseyi gören ve üzüntüye kapılan , Padişah'ın yanından ayırmadığı Kanbur Cihangir ise, yine 1553 yılında Halep'de vefat etmiş, kardeşi Şehzade Mehmed'in İstanbul'daki Türbesine gömülmüştür.
   
 4. o

  ozlmsel Yeni Üye

  Cihangir Sultan Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın en küçük oğlu Cihangir Sultan nasıl öldü?

  Cihangir Sultan Hürrem Sultan’ın en sevdiği şehzadelerden biriydi. Bayazıttan sonra onun padişah olmasını istiyordu. Bu amaçla Şehzade Mustafa’yı bir gece boğdurttu. Beyazıt Sultan ise babasına karşı ayaklanma başlattığı için asla tahta çıkamadı ve Sokullu Mehmet Paşa komutasındaki ordu tarafından bertaraf edildi. Cihangir Sultan’ın önünde yalnız şehzade Selim kalmıştı ki Cihangir Sultan kalp krizi geçirip vefat etti.

  Zaten hayatı boyunca hastalıklı ve kambur oluşu tahtla arasını uzaklaştırdı. Tüm yaşananlardan en karlı çıkan hırssız aday Selim oldu.

  Bir başka kaynakta Cihangir Sultan’ın ölüm nedeni olarak ağabeyi Mustafa’nın boğulma olayı olarak belirtmektedir.
   
 5. a

  acemm Yeni Üye

  Bir söylentiye görede cihangir sultan annesi hürrem sultanın entrikalarından dolayaı ölümüne sebep olduğu ağabeyi mustafanın boğdurulması olayına fazla dayanamayıp kahrından öldüğü söylenmiştir.
   
 6. M

  Misafir Misafir

  Cihangir çok iyi bir Şehzadey miş kardeşleri nide severmiş.
   
 7. z

  zaza Yeni Üye

  Her insanın bir imtihanı vardır onun imtihanı da buymuş
   
 8. m

  misafir Misafir

  cihangir hurrem sultanin en kucuk oglu olmus cihangir kambur hastaligi neticesinde suleymanin en sevdiyi sehzadesi olmus amma kambur oldugu icin tahta aday olamamis mustafanin oldurulmesini bilen cihangir bunalima girer ve kalp krizi gecirer cihangir 1553 yilda hayatini kayb etmisdir.
   
 9. e

  erdemhan Misafir

  (şehzade) cihangir çok iyi bir şehzadeydi lakin kambur oluşu zaten onu tahtan uzaklaştırmaktı öldüğünde 23 yaşında bulalanan cihangir II.selim han dan daha iyi bir han ve daha iyi bir padişah olurdu fakat aslında II. selim erken davrandı ölmemek için şehzade beyazid ı babasına: hükümdarım,baba beyazid seni tahtan inddirip tahta geçecek diyordu buna inanan I.süleyman han (kanuni) beyazid ı ördürcekti beyazid da ırak yada iran a kaçtı ordada bir şeyh mi ne aralarını osmanlıyla kötü yapmamak için beyazid ı eline verdi lakin beyazid babasına durmadan mektup gönderirirek böyle bir şey yok demişti (kanuni) sultan I.süleyman han buna inansada selim bunu yine engelledi ve sonuç I.süleyman han emretti beyazid ı gönder diye şeyh gönderdi beyazid ın çocuklarıda eşlerinini öldürüyor II. selim tahta geçtiği zaman devleti batırıyor.
   
 10. M

  Misafir Misafir

  cihangir doğumda YAŞANAN bir olay sayesinde kambur olmuş ve bazı kaynaklara göre ağabeyi şehzade mustafanın ölümünden kalp krizi geçirerek öldüğü belirtilmektedir.
   
 11. M

  Misafir Misafir

  yav ne konuşuyorsunuz selimde güzel yönetmiş tahtı kim almış kıbrısı kim feth etmiş selim hakkında kötü şeyler yazmayın bnde fazla sevmiyorum ama sonuçta oda yeni yerler feth etmiş benim favori şehzadem mehmet ve beyaziddir ikisinden birisi tahta geçmeliydi ama selimde güzel yönetti
  :D
   
 12. M

  Muhibbi Yeni Üye

  muhtesem yuzyil'da boy gosterene kadar anilmayacak anlasildi. sehzade cihangir, kanuni'den olma hurrem'den dogma, abisinin kahrindan olme. entelektuelligin, kulturun gobegi cihangir semtinin isim babasi.
   
 13. M

  Misafir Misafir

  benim bildiğime görede cihangir kambur olduğu için tahta geçemedi
  :mad::mad:
   
 14. M

  Misafir Misafir

 15. r

  rumey Misafir

  Okuduğuma göre Hürremin de Süleymanın da en sevdiği çocukları şehzade Cihangirmiş.Bazı yerlerde hastalıktan bazı yerlerdede
  şehzade Mustafa öldüğü için Changir üzüntüsünden öldüğü söyleniyor.:confused::confused::confused:
   
 16. b

  birtanem16 Yeni Üye

  Bahtsız bir Şehzade olan Cihangir aslında devlet yönetimine çok fazla faydası olacak birikime sahip bir Şehzade imiş.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş