1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hürrem Sultanın Oğlu Şehzade Mehmet'in Ölümü Nasıl Oldu?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Kanuni Sultan Süleyman ve Haseki Hürrem Sultanın Oğlu Şehzade Mehmet Ne Zaman Kaç Yaşında Nasıl Öldü?

  Muhteşem Yüzyıl dizisi ile pek çok insnaın tanıdığı Knauni ve Hürrem Sultanın ilk çocukları Şehzade Mehmet, 1521 yılında doğmuştur. Tarihte sanata düşkünlüğüyle tanınan Şehzade Mehmet bünye olarak çok zayıftır.

  Tahta geçemeden hayata veda eden Şehzade Mehmetin ölümü hakkında tarihte pek çok görüş mevcuttur. 1543 yılında hayata veda eden Şehzade Mehmet öldüğünde sadece 22 yaşındaydı. Kimi tarihçiler Şehzade Mehmetin eceliyle öldüğünü söylese de kimiileri onun o dönemde salgın olan çiçek hastalığından öldüğünü söyler.
  [​IMG]
  Bir görüşe göre de Şehzade Mehmet'e bu hastalığı cariyerinden biri bilerek bulaştırmıştır. Şehzade Mehmetin Hümaşah Sultan adında da bir kızı vardır.

  Şehzade Mehmeti Muhteşem Yüzyıl dizisinde canlandıran oyuncu Gürbey İleri'dir...
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Şehzade Mehmed, çocukluğunda Eski Saray'da kalmıştır (Beyazıt ilçesi sınırlarındaki Eski Saray bugün İstanbul Üniversite'si bünyesinde fakülte olarak kullanılır). Sanata düşkün zayıf bünyeli bir şehzadedi

  Şehzade Mehmed 1543 yılında geçirdiği bir hastalıktan dolayı ölmüştür. Ölümü hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bazı araştırmacılara göre çiçek hastalığından ölmüştür. Bir görüşe göre eceliyle ölmüştür.

  Şehzade Mehmed'in Hümaşah Sultan (d.1543, Manisa - ö.1582, İstanbul) adında bir kızı vardır.
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Yazık gencecik yaşta hayatını kaybetmiş.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş