1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hürrem Sultanın Oğlu Şehzade Beyazıd ve Oğullarının Ölümü

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Kanuni Sultan Süleymen ve Hürrem Sultan'ın Çocukları Şehzade Beyazıd Ne Zaman Nasıl Öldü?

  Hürrem sultanın oğulları arasında belki de en acı hikaye Şehzade Beyazıd'a aittir. Çocukluğunda annesi ve babası tarafından çok seivlen ve hatta abisi mustafa ile kardeşi cihangirin ölümünden sonra tahtın iki varisinden biri olan Beyazıd, yaşı ilerledikçe kendi kuyusunu kendisi kazmıştır.

  Küçük yaşlardan itibaren abisi selimle aralarında sorun çıkan Beyazıdın yaşı ilerledikçe bu sorunlar büyümüştür. Her ne kadar düzmece mustafa isyanını bastırmaktaki yavaşlığı ile Kanuninin gözünden düştüyse de Hürrem Sultan her seferde oğlunu korumuştur. Ta ki Beyazıd Selimi kendine rakip görene kadar.beyazıd abisi selimin devlet işlerinden habersiz kendisinin ise tahta daha layık olduğunu savununca işler karışmıştır. Kanuni iki kardeş arasındaki çerkişmeyi görünce ikisini de ayrı sancaklara göndermiştir. BU durum üzerine Şehzade Beyazıd isyan çıkarmıştır.
  [​IMG]
  İsyan sırasında başarısız olup öldürüleceğinin farkına varınca İrana kaçan Beyazıd'a Şah Tahmasb sahip çıkar. Tahmasb Beyazıdı Kanuniye teslim etme karşılığında pek çok imtiyaz ister. Kanuni de bunları kabul eder. Önce Tahmasb beyazıdın adamlarının tümünü öldürür. Ardından da Beyazıdı ve 4 oğlunu Selimin çavuşbaşısına teslim eder. Şehzade beyazıd oracıkta boynuna kement geçirilerek boğulur, oğulları da aynı akıbete uğrar.Öldüğünde 36 yaşındadır.

  Kaçarken amasyada bıraktığı 3 yaşındaki oğlu da boğdurularak öldürülür.

  Şehzade beyazıd olayı Osmanlı devlet düzeninde pek çok değişikliğe sebep olur. Sadece en büyük şehzadeye o tarihten sonra sancak verilmesi bunlardan en önemlisidir...
   
 2. N

  Nursultan Yeni Üye

  Allah kimseye evlat acısı vermesin
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş