1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Høreapparat (et)

Konu, 'HIİJ Sözlük' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  İşitme aygıtı
   
 2. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Hünnap
  Jujube / Jujubier / Jujube / Çigde / Zizyphus juiba / Zizyphus vulgaris / Chinese date / Jujuba) Nisan-mayis aylari arasinda[​IMG] sari renkli çiçekler açan[​IMG] hos kokulu[​IMG] 4-5 m yüksekliginde dikenli bir agacin[​IMG] kirmizi kabuklu[​IMG] sert çekirdekli[​IMG] iri zeytin biçiminde ve büyüklügünde bir yemisidir. En dis çeperi derimsi ve ince[​IMG] pulpasi (yumusak kisim) sari renkli ve tatli lezzetlidir Ünnap da denilir. Bahçelerde yetistirildigi gibi yabânî olarak da bulunur. Asil vatani Suriye’dir. Agacinin gövdeleri silindir biçiminde[​IMG] esmer kabuklu[​IMG] çok dallidir.Yapraklar karsilikli 2 sira hâlinde[​IMG] kisa sapli[​IMG] diken seklinde 2 küçük yaprakçiklidir.Çiçekler 3-6 tânesi bir arada ve oldukça küçüktür.Çanak yapraklari 5 parçali ve yesil renklidir. Taç yapraklari sari renkli[​IMG] kivrik olup 5 parçalidir. Türkiye’de yetistigi yerler:Yerli degildir. Marmara[​IMG] Bati ve Güney Anadolu’da yetistirilir.
  Kullanildigi yerler: Meyveleri tamâmen olgunlastiktan sonra toplanir ve güneste kurutulur. Meyvelerinde seker[​IMG] tanin ve müsilajli maddeler bulunmaktadir.Çok eskiden beri yumusatici[​IMG] balgam ve idrar söktürücü ve kabiz edici olarak kullanilmaktadir.
   
 3. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Hatmi
  (Apothekerstockmalve / Guimauwe / Marshmallow / Althaea officinalis) Temmuz-agustos aylarinda[​IMG] pembemsi-beyaz renkli çiçekler açan[​IMG] 50-150 cm yüksekliginde[​IMG] çok senelik[​IMG] otsu ve tibbî bir bitkidir. Sulak çayirlar ve dere kenarlarinda bulunur. Gövdeleri dik ve tüylüdür. Yapraklari sapli ve çok tüylüdür. Çiçekler[​IMG] dallarin ucundaki yapraklarin koltugunda tek tek veya gruplar hâlinde bulunur. Türkiye’de yetistigi yerler: Akdeniz bölgesi.
  Kullanildigi yerler: Bitkinin kullanilan kisimlari yapraklari[​IMG] çiçekleri ve köküdür. Yapraklari bitki çiçekliyken ve çiçekler tamâmen açmadan toplanir ve gölgede kurutulur. Kökler ise yasli bitkilerden sonbaharda alinir[​IMG] kabuklari soyularak gölgede kurutulur. Bütün bitki fazla miktarda müsilaj tasir. Bundan baska nisasta[​IMG] sakkaroz[​IMG] galaktoz[​IMG] pektin[​IMG] yag[​IMG] tanen ve asparagin tasir. Yaprak[​IMG] çiçek veya kökleri haricen ve dahilen gögüs yumusatici olarak kullanilir. Çiçekleri gölgede kurutulup çay gibi demlenince gögüsü yumusatir ve öksürüge iyi gelir. Dövülmüs hatmi taneleri vücuda sürülürse[​IMG] sinek ve böcek isirmailarini önler.
  Ayni sekilde kullanilan diger türler sunlardir:
  Gül hatmi (Althaea rosea): 1-2 m yüksekliginde[​IMG] beyaz[​IMG] sari-kirmizi ve siyahimsi- kirmizi renkli çok senelik bir bitkidir. Meyvelerinin üzeri tüylüdür. Süs bitkisi olarak yetistirilir. Diger hatmi gibi kullanilir.
  Killi hatmi (Althaeae hirsuta): 10-40 cm yüksekliginde[​IMG] dik ve tüylü[​IMG] eflatun renginde çiçekleri olan bir bitkidir. Tibbî hatmi gibi kullanilir
   
 4. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Hayit
  Ayit / Vitex agnus-castus / Agnus castus / Petit poivre) Mineçiçegigiller familyasindan[​IMG] Bati ve Güney Anadolu'da yasayan bir agaççiktir. Temmuz aylarinda mor renkli çiçekleri açar. Dallari ve yapraklarinda[​IMG] uçucu ve sabit yag[​IMG] tanen[​IMG] sineol[​IMG] sekerler[​IMG] kristalize maddeler ve glikozit vardir. Kullanildigi yerler: Idrar söktürür. Sancilari keser. Aybasi kanamalarini düzenler. Anne sütünü artirir. Hazimsizligi giderir. Karin agrisi ve ishali keser. Ayak sislerini indirir. Akrep ve ari sokmalarinda kullanilir
   
 5. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Hodan
  (Borretsch / Gurkenkraut / Bourrache / Borrego officinalis / Borage) Mayis-eylül aylari arasinda mavi renkte çiçek açan[​IMG] sert tüylü[​IMG] 15-60 cm yüksekliginde[​IMG] bir yillik otsu bir bitkidir. Sigirdili olarak da bilinir. Daha çok rutubetli yerleri sever. Yapraklari burusuk[​IMG] sert tüylü[​IMG] oval sekilli[​IMG] alttakiler sapli[​IMG] üstekiler sapsizdir. Çiçekler uzun saplidir. Türkiye’de yetistigi yerler: Marmara[​IMG] Kuzey ve Bati Anadolu.
  Kullanildigi yerler: Bitkinin çiçekleri ve yapraklari kullanilir. Fazla miktarda müsilaj[​IMG] reçine[​IMG] mâdenî tuzlar tasir. Yapraklar ve çiçekler ter verici[​IMG] idrar ve balgam söktürücüdür. Bogaz agrilarina ve öksürüge karsi kullanilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş