1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hoplayalım- Zıplayalım Şekilleri Toplayalım

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Öğretmen tarafından etkinlik öncesi, öğrencilerin toplayabileceği büyüklükte daire, üçgen ve kare şeklinde kesilmiş kâğıtlar ve bir toplama kutusu hazırlanır.

  Öğrencilerle birlikte oyun alanına çıkılır. Birbirinden uzakta iki nokta belirlenir. Öğrencilere aşağıdaki yönergeler verilerek iki nokta arasında gidiş geliş yapılır:

  • Yürüyerek karşı noktaya ulaşalım.
  • Koşarak karşı noktaya ulaşalım.
  • Çift ayakla zıplayarak karşı noktaya ulaşalım.
  Her bir yönerge üç kez tekrarlanınca çalışma bitirilir. Öğretmen toplama kutusunu çıkararak “Bu kutu ile bir oyun oynayacağız. Sizce oyunumuz nasıl olacak?” diyerek bir süre düşünmeleri için fırsat tanır ve sonrasında fikirler alınır.

  Öğretmen kesmiş olduğu kâğıtları yere dağınık bir şekilde döker ve öğrencilere “Göreviniz bu kâğıtlar arasında daire şeklinde olanları bulup toplama kutusuna atmak.” diyerek oyunu başlatır. Toplama esnasında sadece dairelerin toplanacağı hatırlatılır. Toplama işlemi sonunda toplama kutusundaki kâğıtlar incelenir ve daire şeklinde olmayanlar ayrılır. Oyun ilgi ve istek doğrultusunda tekrarlanabilir.


  Oyun bitiminde;


  *Oyundan zevk aldın mı?


  *Zıplamak zor muydu?


  *Şekilleri toplamak hoşuna gitti mi?


  *Söylenen doğru şekilleri bulabildin mi gibi sorularla çocukların öğrenme düzeyleri ölçülür.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş