1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hırvatistanın Gezilecek Görülecek Yerleri

Konu, 'Ülkeler' kısmında Şahnur tarafından paylaşıldı.

 1. Şahnur

  Şahnur Yeni Üye

  Hırvatistanda Gezilecek Yerler


  Hırvatistan resmi adıyla Hırvatistan Cumhuriyeti Republika Hrvatska Ses bağlantısına git dinle Avrupa'da Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz'in kesişme noktasında bulunan üniter demokratik bir parlamenter cumhuriyet. Başkenti aynı zamanda en büyük kenti Zagreb olan devlet, başkentin dışında 20 idari bölgeye bölünmüştür.
  Hırvatistan'da turizm hizmet sektörünün büyük bölümünü oluşturur ve Hırvatistan gelirlerinin yaklaşık %20'sini oluşturur.Turizm endüstrisi ülkenin dış ticaret açığının kapanmasına büyük katkı sağladığı için dış satım olarak değerlendirilir.

  [​IMG]

  Turizm Hırvatistan ekonomisinin yeniden yapılanmasında çok önemli olan bir sektördür.Son yıllarda deniz turizimi de oldukça gelişmiştir.13.500 gemi kapasiteli 47 marine mevcuttur.En çok Alman,İtalyan,Sloven,Çek ve Macar turistler tarafından ziyaret edilmektedir.Yatak kapasitesinin % 95’i adriyatik kıyısındaki tesislerde bulunmaktadır.

  ZAGREP: Şehrin merkezindeki Josepa Jelacica Meydanından tüm görülecek yerlere yürüyerek te gidebilirsiniz. Türkçe karşılığı Cumhuriyet Meydanı olan bu meydan tam bir buluşma noktası.


  Meydanın yanındaki merdivenlerden çıkarsanız çiçekçilerle başlayan geniş bir pazar yerine ulaşırsınız, Dolac Pazarına… Burada her şey var. Hediyelik olarak Maraskina likörü (bir cins kiraz ) ya da Hırvatistan’ın adını aldığı kravat alabilirsiniz.


  [​IMG]

  DUBROVNİK: Şehir Adriyatik kıyısında harika bir sahile sahip. 7'nci yüzyılda kurulan ve UNESCO Kültürel Miras listesinde olan şehir, 10'uncu yüzyıldan kalma, bozulmamış surlarla çevrili.

  Eski şehri gezmenin en iyi yolu tarihi binaların süslediği dar sokaklarda yürümek.

  Şehirde beş kale var, hepsi harika manzaralar sunuyor. Görülmeye değer yerler arasında Güney Avrupa'nın en eski eczanesini barındıran, eski şehir girişindeki 14'üncü yüzyıldan kalma Franciscan Manastırı ve şehrin öbür ucundaki 15-16'ncı yüzyıldan resim, heykel, elyazmalarının bulunduğu Dominican Manastırı var. St. John kalesinin Ortaçağ'dan kalma duvarları arasındaki akvaryumu atlamamalı. arasındaki deniz altı tünelin parasını ise benzin istasyonlarında ödüyorsunuz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş