1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hiram Abbas Biyografi-Hiram Abbas Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Ağzında piposuyla evden çıktı.  Meslekte geçen yılların getirdiği bir alışkanlığı daha vardı: evden çıkarken ortalığı kolaçan ederdi.

  Yine öyle yaptı. Sokakta kuşkulu bir durum görünmüyordu...  Kadıköy Çiftehavuzlar semtindeki Cemil Topuzlu Caddesi 32 numaralı Yuvam Apartmanı'ndan çıktığında saatler 9.40'ı gösteriyordu.

  34 HEZ 59 plakalı Şahin marka otomobilini her zanan apartmanın arka bahçesine park ederdi. Anahtarla kapıyı açıp direksiyonun başına oturdu. Piposunu dişlerinin arasına alıp kontağı çevirdi...  Aslında doğrudan Bağdat Caddesi'ne çıkabilirdi. Ama güvenlik gerekçesiyle gelip gittiği yolları sürekli olarak değiştiriyordu... O sabah Cemil Topuzlu Caddesi'ni Bağdat Caddesi'ne bağlayan Mahur Sokak'tan geçmeye karar verdi.  (...)  Mahur Sokak'a saptı...  Bağdat Caddesi'ne çıkan tüm ara sokaklara "otomobiller hız yapmasın" diye kasisler konulmuştu.

  Bağdat Caddesi'ne 25-30 metre kala böyle bir tümseğe geldi. Vites küçültüp otomobilini yavaşlattı.  Ve ne olduysa o an oldu.  Otomobilin arka sol camına yaklaşan genç ve uzun boylu bir kişi elindeki 7.65 çapındaki susturucu takılmış tabancasıyla dört el ateş etti.

  Boynuna isabet eden ilk kurşunda ölümcül darbeyi almıştı.  (...)  Başı sağ omzuna düştü. Tanınmamak için taktığı güneş gözlüğü hala gözündeydi. Piposu ise sol bacağının yanına koltuğun üzerine yuvarlanmıştı...

  Yanından hiç ayırmadığı tabancasının emniyeti açıktı. Şarjöründe 9 mermi bulunan silahına dokunma fırsatı bile bulamamıştı."  İşte MİT’in efsane mensubu Rahmetli HİRAM ABAS böyle şehit oldu.  26 Eylül 1990 tarihinde DEV-SOL – Yabancı Servis konsorsiyumu tarafından ortadan kaldırıldı.  Ancak ÖZEL BÜRO kanını yerde bırakmadı.  Allah’tan gani gani rahmet diliyoruz. Nur içinde yat HİRAM ABİ ! Sen bizim ustamızdın !  BİYOGRAFİSİ  Mustafa Hiram Abas 1932 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.  İran işgalindeki Güney Azerbaycan’dan göçen bir aileye mensuptu.  Babası Mason’du.Bu yüzden oğlunun adını yahudi efsanelerinin ünlü ismi Hiram  Abas misyonerlerin çok sıkı disiplininde eğitim verdiği için yabancı okullarda okuyanların dilinde ‘Papaz Mektebi’ olarak adlandırılır.Hiram Abas yüksek eğitimini Ankara SBF’de tamamladı.  Askerliğini yedeksubay olarak yaptıktan sonra MİT’e girdi.Bir süre İstanbul ve Ankara’da çalıştıktan sonra CIA’nın çeşitli okullarında dört yıl eğitim gördü. 12 Mart 1971 döneminde İstanbul’da görev yaptı.12 Eylül 1980 darbesinden sonra kendi isteğiyle emekli oldu.  Dönemin TİSK Genel Başkanı Halit Narin’in yanında çalıştı.1986 Ağustos’unda Hayri Ündül’ün MİT Müsteşarlığı’na getirildiği dönemde MİT Müsteşar Yardımcısı olarak yeniden MİT’e döndü.1986 yılından itibaren dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın MİT’in sivilleşmesi operasyonunun sembol ismi oldu.  Suriye’nin PKK’yı barındırması üzerine Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticilerini Türkiye’ye getirtti.Abas’ın en önemli çalışması Dev-Sol örgütü üzerineydi.Daha sonra teşkilat içindeki güç savaşını kaybederek emekli oldu.Devrimci Sol örgütü tarafından öldürüldü.  ÖZEL BÜRO Usta’nın adını koymuştur.[/b]
   
 2. r

  rodali Yeni Üye

  mit eski mustesar yardimcisi. 1990'da bir suikast sonucu oldurulmustur.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Tüm işe yarayan adamlar gibi Hiram Abbas ın sonuda süikast olmuştur.
   
 4. H

  Hoca Yeni Üye

  türkiye yakın tarihinin önemli figürlerindendir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş