1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hipertirodizm Nedir?Hipertiroidizmde Kilo Nasıl Etkilenir?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Hipertiroidizm Hakkında

  Hipertiroidizm diyetle kontrol altında alınamasa bile doğru beslenmeyle dengelenebilir.
  Hipertiroidizm, tiroid bezinin aşırı aktif hale gelmesi ve vücudun fazla tiroid hormonu üretmesine sebep olmasına neden olan bir durumdur. Sonuçta vücudun metabolizması hızlanarak kilo kaybı, anksiyete ve diğer belirtiler ortaya çıkabilmektedir.
  *Diyetle Önleme

  Vücudunuzun besin ihtiyacını karşılayan zengin bir diyet sağlık durumunu kontrol etmenize ve önlemenize yardımcı olmaktadır. Modern toplumda hipertiroidizmin sebebini etkileyen herhangi bir diyet bulunmamaktadır.
  *İyodun Rolü
  İyot içeren takviyeleri alırken her zaman dikkatli olmalısınız. Hipertiroid probleminiz varsa iyot, yangına körükle gidebilmektedir. Tiroidin ne kadar çok iyotu olursa o kadar çok hormon üretmektedir. İyotun probleme sebep olması için takviyelerle ya da aşırı miktarlarda iyotlu tuz veya deniz tuzu ile çok büyük miktarlarda alınması gerekmektedir.

  İyotlu olup da kaçınmanız gereken yiyecekler nelerdir?

  *Deniz tuzu ve iyotlu tuz
  *Deniz ürünleri
  *Yumurta
  *Süt ürünleri
  *İyot açısından zengin toprakta yetişmiş bitkiler

  Hipertiroidizmde Kilo Nasıl Etkilenir?

  Vücut ağırlığının hipertiroidizm üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. Yani aşırı kilolu veya düşük kilolu olmak hastalığa sebep olmamaktadır. Fakat hipertiroidizm kilo vermenize sebep olabilir ve yüksek metobolizma nedeniyle kilo almayı da güçleştirebilmektedir. Hipetiroidizmi olan insanlar diyetlerine kalori ekleme ihtiyacı duyabilmektedirler, böylece çok fazla kilo kaybetmemektedirler. Hipertiroidizm tedavi edildikten ve kontrol altına alındıktan sonra kilo kaybetmek kısa zamanda mesele olmaktan çıkmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş