1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hiperaktif Çocuk: Hiperaktivite Nedir?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Hiperaktivite bir öğrenme bozukluğu olarak bilinmesine rağmen aksine öğrenmeyi bozan bir davranış sorunu olarak bilinmektedir. Hiperaktif çocuklar çok fazla hareketlidir. Düşünmeden davranıp dikkatlerini uzun süre toplayamazlar. Erkek çocuklarda daha sık karşılaşılan bu durum okul çağı çocuklarında % 3- 5 arasında görülebilmektedir. Hiperaktivite çocuğun kendisi için büyük stres kaynağı olarak bilinmektedir. Davranışlarının dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olduğunun farkına varan bu çocuklar için aileler veli- öğretmen işbirliği içerisinde hareket etme tercihinde bulunurlar.

  Hiperaktivite başka belirtilerde verdiği için tanı koymada kimi zaman zorluklarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bazı çocuklar stres altında iken hiperaktivite belirtilerini kısa süreli olarak gösterebilmektedir. Kısa süreli işlerde ya da TV, bilgisayar oyunu gibi işlerde bu çocuklar dikkatlerini uzun süreli olarak toplayabilirler.

  Çocuğunuzda aşağıda belirttiğim belirtiler 6 ay ve üzerinde görülüyorsa mutlaka bir hekim denetiminden geçmeye özen göstermelisiniz.

  Hiperaktivite belirtileri:

  *Yerinde duramama,

  *Oturması gerekirken oturamama,

  *Aşırı konuşma,

  *Yerli- yersiz koşup tırmanma,

  *Aşırı konuşma,

  *Sırasını beklemekte zorlanma,

  *İlgisini çabuk bir şekilde kaybetme,

  *Cevapları ağzından kaçırma,

  *Her zaman bir şeylerle uğraşma.
   
 2. Netice

  Netice Yeni Üye

  Bizim çocuğun sınıfında 4 tane bu tür çocuk var. Nedense erkek çocuklarda daha çok görülüyor.
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Bunlar ailelerin çocuklara çok fazla yüz vermesinden kaynaklanıyor, birde ilgisizlik var.
   
 4. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  İlgisizlik olsa da yüz verme birinci etken diye düşünüyorum. Aynı zamanda şimdiye kadar etrafımda aileden çok nine ve dedelerin tutarsız davranışlarının ailelerin hiperaktif çocuk sahibi olmalarında büyük etken oldukları konusundan eminim diyebilirim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş