1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hindistanın Kutsal Dansında Yer Alan Figürler

Konu, 'Ülkeler' kısmında Nese tarafından paylaşıldı.

  1. N

    Nese Yeni Üye

    Kutsal Hint Dansının hareketleri nelerdir? Hint Dansı figürleri.

    Hindistan'da çok eski tarihlerden bu yana dans önemli bir kültürel olgu olarak yer almaktadır. Mohenjodaro kalıntılarında ortaya çıkarılan dans eden genç kız heykelinin yaklaşık olarak M.Ö. 2. yüzyıla ait olduğu kabul edilmektedir.
    [​IMG]
    Yüzyıllar boyunca Hindistan'da dans bir tür tapınma yöntemi ve coşkunun dışa vurumu olarak kullanılmıştır. Tapınak dançıları (Devasis) Tanrı ve Tanrıçaları memnun edebilmek için kutsal dansları sürdürebilmek için çok zor bir yaşamı kabullenmişlerdir.

    Dans eden Tanrı Shiva (Nataraja) Hint dansının en önde gelen simgesidir. Başının üstünde duran ay duyuların kontrolünün sembolüdür

    En önemli klasik hint dansları: Bharata Natyam, Kathakali, Kathak and Manipuri, Kuchipudi, Odissi ve Mohini Attam'dır. Bunların yanı sıra ülke çapında yaygın sayısız yöre ve kabile dansı bulunmaktadır.
     
  2. A

    Abdullah Yeni Üye

    Bu dansı ilk defa duyuyorum ama güzeldir....
     
  3. Venom

    Venom Bölüm Yöneticisi

    Duydum bu dansi daha önce hintlerin kulturleri biraz farkli bizimkiyle kiyaslarsak tabii ki :) Film ve birkac tanidiklarin araci ile bilgilenmis olmustum bende.
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş