1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hıdrellez İnanışları

Konu, 'Önemli Günler' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Kış mevsiminin bitmesi ve yaz mevsiminin başlaması ile adeta bir sembol haline gelen hıdrellez ile ilgili birtakım inanışlar vardır.

  Hıdrellez inanışlarından bazıları şu şekildedir:

  * Evlenmek isteyen delikanlı, tuzlu çöreği 5 mayıs akşamı yiyerek gece uykusuna yatarsa, rüyasında evleneceği kızı görür.

  * Hasta ve yaşlılar 5 Mayıs akşamı çimenlerin üzerinde yuvarlanırlarsa şifa bulurlar.

  * Evlenmek isteyen genç kızlar, hıdrellez günü kimliklerini belli etmeden kıbleye bakan dokuz komşu kapısını çalarlarsa kısmeti bir yıla kalmaz açılır.

  * Hıdrellez günü, gözlerine sürme çeken genç kızların başı o yıl hiç ağrımaz.
  61206.jpg
  * Hıdrellez günü, akarsuda yıkanan kişinin cildi güzelleşir.
  -hidrellez-inanislari-hidrellez-anadolu-1430025.jpg
  * Kısmetinin açılıp açılmayacağını öğrenmek isteyen genç kız, tomurcuk halindeki bir çiçeği suyun içine koymalıdır. Ertesi gün tomurcuk açılırsa kızın kısmeti açılır, tomurcuk açılmazsa kızın kısmeti o yıl açılmaz.

  * Ev sahibi olmak isteyenler, hıdrellez gününden itibaren üç gün boyunca gül ağacının dibine ev maketi yaparlarsa ev sahibi olurlar.


  * Evlenmek isteyen genç kız, elmayı soyup yastığının altına koyarsa rüyasında evleneceği genci görür.

  * Bekar kızın çeyizinden alınan bir eşya, gül ağacının altına konulur. Kızın rüyasında bu eşyayı hangi genç alırsa kız onunla evlenir.

  * İçinde su bulunan bir kabın çevresine bekar kızlar toplanıp oturur, iple pamuğa bağlanmış iğne bu su içine atılır. Bu hangi kızın önüne giderse o kız erken evlenir.


  * Hıdrellez öncesi 41 karınca yuvasından toprak alın. Bu topraktan ev halkının para cüzdanına az miktarda koyun, o eve bolluk ve bereket geldiğini göreceksiniz.

  * Hıdrellez günü, boyu kısa olan çocuk veya gencin başına oklava ile vurduğunuz zaman o yıl içinde o kişinin boyu uzar.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Birde Hıdrellez'de nar atarlar para gömerler gül ağacının dibine doğru.. Suya giderler filan oturun evinizde Allah'tan yardım isteyin.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş