1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hicri yılbaşı sene başı duası

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  1 Muharrem Müslümanlar için Hicri yılbaşı olarak kutlanmaktadır. Yeni bir yıla girerken alemlerin Rabbi olan Allah'dan bu senenin güzel geçmesi için çeşitli dualar ile ona yakarılır. Allah dualara icabet eden o duaları kabul edendir.

  Hicri yılbaşına girerken sene başı duası nasıl olmalı?

  Şeyh Şihabüddin-i Sühreverdi’den aktarıldığına göre : Kişi bu duayı aşure günü 3 kere okursa ölümden de emin kılınır. Zira o yıl ölümü mukadder olan kimseye, bu duayı bu veçhile okumak nasip olmaz.

  Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillahi Rabbil-âlemîn. Ves-salâtü ves-selâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme Entel-Ebediyyül-Kadîm. El-Hayyül-Kerîm. El-Hannânül-Mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün, es’elüke fîhel’ısmete mineş-şeytânir-racîm, vel-avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bis-sûi vel-iştigâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn. Ve sallallahü ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve Ehli beytihî ecmaîn.

  Bu Duanın Türkçe anlamı ise şöyledir:

  "Besmele" "hamdele" ve "salvele"den sonra, “Ey Allah’ım! Sen Ebedî ve Kadîmsin [Kendinden evvel hiçbir varlık olmayan], varlığı, hayâtı devâmlı olan, kullarına keremi ziyâde, merhameti, ni’metler bağışlaması sonsuz, yalnız Sensin Allahım!

  İşte bu yeni yıldır ki, ben, bu yıl boyunca, huzurundan kovulmuş şeytandan korumanı ve daima kötülüğü emreden nefsime galip olmam için yardımını ve beni Sana yaklaştıran işlerle meşgul olmamı Senden dilerim ey celal ve ikram sahibi Allah'ım. Ey merhametlilerin en merhametlisi, rahmetinle muâmele eyle. [Sonunda tekrâr salevât-ı şerîfe var].”

  Bunun yanı sıra isteyenler kalbinden gelen duaları yaparak Allah'a samimi şekilde yaklaşır ve kalbinden geçenleri ondan ister.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş