1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hıçkırık Nasıl Geçer

Konu, 'Genel Sağlık Bilgileri' kısmında ~Ecrin~ tarafından paylaşıldı.

 1. ~Ecrin~

  ~Ecrin~ Yeni Üye

  Hıçkırık* çoğu zaman kısa süreli ve zararsızdır ve sağlıklı kişilerde geçici bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar ama bazen de bir tehlike sinyali olabilir. Sİşte hıçkırığın nedenleri ve nasıl kesilebileceği..

  Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’nın yazısı

  Hıçkırık* göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasını takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur ve bu sırada karakteristik bir “hık” sesi duyulur. Dakikada 10-30 kez tekrarlayabilen bu kasılmalar diyaframdan başka kaburgalar arasındaki kaslarda da saptanabilir. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta* Mynet okurları için yazdı.

  Hıçkırık* çoğu zaman kısa süreli ve zararsızdır ve sağlıklı kişilerde geçici bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar. Küçük bebeklerdeki ve çok hızlı yemek yiyen ve bu sırada hava yutan kişilerde görülen hıçkırık buna iyi bir örnektir. Aşırı gülme* gıdıklanma* fazla sigara ve alkol kullanılması* histeri* hava yutulması… gibi organik bir hastalığa bağlı olmayan durumlarda da geçici hıçkırık ortaya çıkabilir.

  Hıçkırık bazen günlerce-haftalarca kesilmeyip hastayı ciddi şekilde rahatsız edebilir ve önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Uzun süreli hıçkırıklar hastanın yemek yemesini* uykusunu* konuşmasını… etkiler. Cerrahi girişim sırasında ve sonrasında ortaya çıkan hıçkırıklar da çeşitli komplikasyonlara yol açarlar.
  Hıçkırığın merkez siniri sistemi hastalıklarından mide hastalıklarına kadar çok farklı sebepleri vardır

  MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI

  Hıçkırık* ensefalit* menenjit* beyin içi kanama ve beyin tümörleri* üremi* beyindeki yaşlılıkla ilgili değişiklikler gibi merkezi sinir sistemini ilgilendiren hastalıkların bir bulgusu olabilir.

  GÖĞÜS HASTALIKLARI
  Her iki akciğer arasında kalan ve içinde kalbin de bulunduğu
  mediyasten ismi verilen bölgenin hastalıklarında hıçkırık gelişebilir. Buradaki lenf bezlerinin tüberküloz* kanser veya başka nedenlerle büyümeleri* frenik sinirin travması* aşırı kalp büyümesi* kalp krizi* ve yemek borusu tıkanıkları bu hastalıkların başlıcalarıdır. Zatürreede ve akciğer zarları arasında sıvı toplanması da hıçkırığa neden olabilir.

  KARINLA İLGİLİ HASTALIKLAR
  Diyafram kasının fıtıkları* karaciğer tümör ve apseleri* mide
  kanseri* dalak enfarktüsü* bağırsak tıkanıklığı* akut pankreatit gibi hastalıklarda hıçkırık saptanabilir. Ayrıca* üst batın operasyonları sonrasında da hıçkırık ortaya çıkabilir.

  HIÇKIRIK TEDAVİSİ

  Hıçkırık tutan kişiler yemek yerken acele etmemeli ve konuşmamalıdır. Genel olarak yüksek sesle değil* yavaş konuşmaya özen gösterilmeli* aırı gülmeden kaçınılmalıdır. İçecekler kesinlikle şişeden içilmemeli* aç karnına alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

  Hıçkırık* önce aşağıdaki basit manevralarla giderilmeye çalışılır:
  • Bir çay kaşığı dolusu kuru toz şekerin yutulması veya aç karnına birkaç karanfil çiğnemek* özellikle yaşlılarda iyi sonuç verebilir.
  • Burundan sokulan bir kateterle yutağın uyarılması işe yarayabilir.
  • Derin nefes alıp verilmesi(hiperventilasyon) denenebilir.
  • Belirli bir süre nefes tutma etkili olabilir.
  • Bir kese kağıdı içine nefes alıp verilmesi*su veya buz parçalarının hızla yutulması* buzlu su* limon suyu veya sirke içilmesi de hıçkırığı geçirebilir.

  Bu yöntemlerle giderilemeyen hıçkırık için sakinleştiriciler* kas gevşeticiler gibi çeşitli ilaçlar etkili olabilir. Bunlar içinde en popüler olan tedavi 4-6 saat arayla 10-20 mg klorpromazin veya 6 saatte bir 200 mg kinidin verilmesidir. Boyundaki karotis damarına hekim tarafından masaj yapılması da denebilir.

  Bu tedavilerle de durdurulamayan hıçkırık için son çare frenik sinirin bir anestezik ilaçla veya cerrahi olarak blokajıdır.
   
 2. m

  madamalev Yeni Üye

  Su için , ekmek yiyin
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Hıçkırırken sakın kendinizi tutmayın bırakın hıçkırık kesilene kadar devam etsin. Aksi takdirde çok kötü sonuçlar dogabilir.
   
 4. A

  Abdullah Yeni Üye

  Çocukların çok iyi b,r yöntemi var saniye nefesini tutunca hemen geçiyor çok denedim...
   
 5. i

  irem Yeni Üye

  ben genelde nefesimi tutarım tutabildiğim kadar :)
   
 6. H

  Heyyooo Misafir

  Gençler tutmayın sakın !! Tıkanır da ölürsünüz mazallah :*
   
 7. Z

  Ziyaretci Misafir

  Hıçkırık geçirmek için yapmanız gereken limon tozu emmek limon yekem en garanti çözüm ise yarım tatlı kaşığı elma sirkesi içmek anında keser
   
 8. Z

  Ziyaretci Misafir

  Sicak sut iciniz ya da iciriniz..
  cocuklara sicak olmasin ama soguk da olmasin.. ılık
   
 9. Z

  Ziyaretci Misafir

  hıçkırığı geçirmek için;önce ben bir bardak su alırım 3 defa derin nefes alıp verdikten sonra 3 defa yudum yudum sudan içerim.Sonra tekrar bunu yaparım yani 1 kaç kez geçer.deneyebilirsiniz.
   
 10. Z

  Ziyaretci Misafir

  işaret parmağınızı kasın kasın ve kasın doğrusu ben üç defa denedim geçti...

  Çok saolunn geçti :))
   
 11. y

  yeşil Yeni Üye

  Ben nefesini tutarak hıçkırığımı geçiriyorum
   
 12. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  hıçkırık geçmediği zaman insanı sinir ediyoo
   
 13. Z

  Ziyaretci Misafir

  Bİr kaŞik bal ve karabİber kariŞİmiyla VE yenmesİyle aninda kesİn sonuÇlar alinmiŞ BİR ZAT MANSUR KARCI TARAFINDA DENEYİP BULUNMUŞTUR ŞANSINIZI DENEYİN KESİN SONUÇU ALAÇAKSINIZ
   
 14. M

  Misafir Misafir

  bende genelde nefesimi tutarım ...:p
   
 15. M

  Misafir Misafir

  haklısın co kardeş:p
   
 16. m

  misafir Misafir

  bak onları uyguladm ve geçti sizde uygulayın
   
 17. M

  Misafir Misafir

 18. M

  Misafir Misafir

  hepsini denedim olmadı ama
   
 19. a

  ateş Misafir

 20. M

  Misafir Misafir

  Bardağın ters tarafından su için anında keser.(Bunun için eğilmeli ve bardağın karşı yüzeyinden içmelisiniz).En azından bende böyle,yalnız dikkat edin boğazınıza kaçmasın.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş